Mający polskie korzenie abp Thomas Wenski, metropolita Miami na Florydzie, włączony został do Konfraterni Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Uroczystość odbyła się 13 października w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, duchowej stolicy amerykańskiej Polonii.
Uroczystej Eucharystii w kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Thomas Wenski. Akt włączenia go do Konfraterni Paulińskiej odczytał generał paulinów, o. Izydor Matuszewski: „Wyrażamy wielkie podziękowanie za to, co ks. arcybiskup uczynił dla naszego zakonu, a szczególnie dla Amerykańskiej Częstochowy. Uznając twoje nabożeństwo do Pani Jasnogórskiej oraz przyjaźń okazywaną naszemu zakonowi włączamy cię do Konfraterni Paulińskiej, dziękując za to, że od samego początku, kiedy zostałeś biskupem 1997 r. odwiedzałeś Amerykańską Częstochowę z posługą duszpasterską. Posługiwałeś pielgrzymom przybywającym na doroczne święto Matki Bożej Częstochowskiej; modliłeś się z tymi, którzy gromadzili się na różańcu w święto Matki Bożej Różańcowej; umacniałeś słowem w Niedzielę Miłosierdzia Bożego; pielgrzymowałeś pieszo z Great Meadows do naszego sanktuarium. W roku 2005 jako ordynariusz diecezji Orlando przekazałeś paulinom administrację parafii św. Marka w Summerfiled, gdzie do tej pory posługują”. Po Eucharystii wierni pod przewodnictwem abp. Wenskiego wyruszyli w procesji różańcowej, modląc się pokój w ludzkich sercach i na całym świecie.
Konfraternia paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV w. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność zakonu z uprzywilejowanym gronem jego dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi paulini mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci.
Thomas Wenski, syn polskich emigrantów Chestera (Czesława) i Louise Wenskich, urodził się 18 października 1950 r. na Florydzie. W 1976 r., po ukończeniu seminarium duchownego w Miami, otrzymał święcenia kapłańskie. W 1993 r. ukończył studia socjologiczne na jezuickim Uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku. Od 1979 do 1996 r. prowadził w Miami apostolat haitański. Pracował jako duszpasterz w kilku kościołach haitańskich i latynoskich. W wieku 47 lat został biskupem. W swoim herbie biskupim umieścił orła białego jako znak polskości.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.