25 filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, których tematem jest rodzina, ubiegać się będzie o główną nagrodę w konkursie podczas 3. edycji Festiwalu Filmów o Rodzinie FOR 2010, który w czwartek rozpocznie się w Łódzkim Domu Kultury.
Zdaniem dyrektora imprezy, Elżbiety Żukowskiej-Jóźwiak, celem festiwalu, poza prezentacją wartościowych filmów o rodzinie, jest refleksja nad otaczającą nas rzeczywistością i kondycją współczesnego człowieka, który jest w centrum uwagi wszystkich prezentowanych filmów i programów.
Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest ogólnopolski przegląd konkursowy filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych o rodzinie. W tym roku do konkursu zakwalifikowano 25 obrazów. Oceniać je będzie jury, w którym zasiądą m.in. dziennikarka Jadwiga Wileńska i teoretyk kultury Krzysztof Kopczyński.
Konkursowe filmy i programy będą prezentowane w pięciu blokach tematycznych: "Ojciec", "Razem", "Blizna", "Mama, tata, syn" oraz "Portret wielowymiarowy".
Dyrektor festiwalu przyznaje, że filmów o pozytywnym obrazie rodziny jest niewiele, ale w konkursie startują m.in. ciekawe obrazy telewizyjne z Katowic.
"To obrazy o wymiarze społecznym i pokazujące rodzinę bardzo pozytywną, chociaż mocno doświadczoną, np. chorobą. W telewizji nie oglądamy takich filmów, dlatego zależało nam, żeby festiwal mógł zwrócić uwagę na tę tematykę" - powiedziała w poniedziałek PAP Żukowska-Jóźwiak. Filmy walczyć będą o pierwszą nagrodę w wysokości 10 tys. zł oraz o nagrodę specjalną ufundowaną przez łódzką Solidarność.
Konkursowi towarzyszyć będą pokazy m.in. sześciu filmów fabularnych, prelekcje, spotkanie z reżyserem i operatorem Jarosławem Szodą oraz panel dyskusyjny poświęcony obrazowi współczesnej rodziny w filmie dokumentalnym.
"Głównym motywem pokazów towarzyszących jest temat ojca, jego miejsce i obecność w rodzinie" - podkreśliła Żukowska-Jóźwiak. Zobaczyć będzie można takie filmy jak m.in. "Handlarz cudów" Jarosława Szody i Bolesława Pawicy, "Las" Piotra Dumały, "Wszyscy mają się dobrze" Kirka Jonesa i dokument "Wszystko może się przytrafić" Marcela Łozińskiego.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli: prezydent Łodzi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz łódzka Solidarność. Organizatorami festiwalu są: Fundacja Kultury FOR Familiae i Łódzki Dom Kultury.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.