Kardynał Kazimierz Nycz prosi wszystkich, którzy posiadają dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące stygmatyczki s. Wandy Boniszewskiej, żeby przekazali je postulatorowi procesu.
Jak zapowiada metropolita warszawski w wydanym dziś edykcie, pierwsza uroczysta sesja procesu beatyfikacyjnego s. Wandy Boniszewskiej (1907-2003) ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów odbędzie się 9 listopada w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zostanie wówczas zaprzysiężony Trybunał powołany do przeprowadzenia procesu, a postulatorem w tej sprawie będzie ks. dr Michał Siennicki SAC.
Metropolita warszawski już teraz zwraca się z prośbą do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące s. Wandy Boniszewskiej, aby zechcieli je przekazać do postulatora. Można się z nim kontaktować pod adresem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów: ul. Kilińskiego 20, 05-850 Ożarów Mazowiecki.
“To wszystko niech się dokona na większą chwałę Bożą” - podkreśla metropolita warszawski.
Siostra Wanda Boniszewska ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów zmarła w opinii świętości 2 marca 2003 roku w wieku 96 lat w Konstancinie-Jeziornie, po 76 latach życia zakonnego. W 2016 r. ukazał się w formie książkowej jej “Dziennik duchowy”, obejmujący zeszyty z lat 1921-1980, które zawierały jej notatki pisane na polecenie spowiednika. Ujawniły one - jak napisał w edykcie kard. Nycz – “to, co za jej życia było ukryte przed światem tajemnicą”.
Szczególnym rysem duchowości s. Wandy Boniszewskiej było podejmowanie cierpień wynagradzających, najczęściej ofiarowywanych za kapłanów. Zdaniem teologów, jawi się ona jako godna naśladowania “apostołka pokuty wynagradzającej”, a swoją postawą uczy niezwykłej wartości życia mistycznego i duchowości pasyjnej.
Proces beatyfikacyjny mistyczki i stygmatyczki rozpocznie się 17 lat po jej śmierci. W lutym ubiegłego roku zainicjowały go jej współsiostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów i będzie prowadzony przez archidiecezję warszawską. Z zasady procesy na etapie diecezjalnym prowadzone są przez diecezje, na terenie których zmarł kandydat na ołtarze.
Ks. dr Michał Siennicki SAC używając analogii do sądów powszechnych, wyjaśnia, że on jako postulator będzie rzecznikiem przekonanych o świętości, a “prokuratorem” będzie promotor sprawiedliwości (w przeszłości nazywany adwokatem diabła) i trybunał powołany przez biskupa dla zbadania tej sprawy.
Zwraca też uwagę, że edykt ogłaszający decyzję metropolity warszawskiego o rozpoczęciu procesu został wydany 2 października we wspomnienie liturgiczne Świętych Aniołów Stróżów, które jest świętem zgromadzenia, do którego należała s. Wanda Boniszewska.
Postulator rozpoczynającego się procesu beatyfikacyjnego ks. dr Michał Siennicki jest pallotynem, prawnikiem kanonicznym, absolwentem rzymskiego Uniwersytetu Santa Croce i studium dla postulatorów watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.