Reklama

Papież patronem Europy i doktorem Kościoła?

W siedzibie Episkopatu Polski w przeddzień XX Dnia Papieskiego odbyła się konferencja "Kościół św. Jana Pawła II - Niepodległość ducha".

Reklama

Jan Paweł II odegrał niezwykłą rolę: był papieżem, który nadał kierunek Kościołowi posoborowemu. Czynił to zwłaszcza w czterech aspektach: przez nową ewangelizację, czyli głębokie otworzenie się na świat z orędziem Ewangelii; dialog, zarówno wewnątrzkościelny, ekumeniczny, dialog z nauką, kulturą, jak i z niewierzącymi. Papież filarem swojego pontyfikatu uczynił też służbę człowiekowi oraz dzieło budowania pojednania i jedności w świecie – podkreślił, otwierając konferencję, Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej. Organizatorem konferencji, która poprzedziła Dzień Papieski, była Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej.

Katolicka Agencja Informacyjna Kościół św. Jana Pawła II - edukacyjna sesja wykładowa - TRANSMISJA (9.10.2020)

Obradom na sali plenarnej KEP towarzyszyło popiersie Jana Pawła II autorstwa młodego rzeźbiarza Łukasza Krupskiego, autora Krzyża Smoleńskiego z kościoła św. Anny w Warszawie.

W liście - odczytanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego - Mateusz Morawiecki podkreślił, że Kościół stworzył i obronił polską państwowość, był przestrzenią wolności i niepodległości ducha. Jan Paweł II stał się zaś symbolem polskiej idei solidarności, inspirował i prowadził nasz naród, obudził w nas pragnienie wolności i demokracji. „Warto pogłębiać to papieskie rozumienie odpowiedzialności za świat” – napisał premier.

– Osoba Jana Pawła II jest dziedzictwem podstawowym dla naszego narodu. To pierwsza postać wymieniana wśród najważniejszych Polaków w historii. Dobrze, że to dziedzictwo jest zadbane, że dyskutujemy o jego szkole myślenia, tym bardziej, że mamy świadomość pewnych deficytów – stwierdził.

Premier Gliński podkreślił, że przejawem instytucjonalizacji pamięci Jana Pawła II jest wybudowane z pieniędzy państwowych muzeum Mt 5,16 Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu, wybudowane przy wsparciu ministerstwa kultury przez Fundację Lux Veritatis. – Naszym celem jest realizacja wartości zaklętych w dziedzictwie Jana Pawła II. Staramy się w ten sposób wypełniać zadanie, jakie spoczywa na nas – dodał.

Jednym z prelegentów konferencji był kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski i przez 39 lat świadek życia Jana Pawła II. Kardynał przypomniał słowa, jakimi św. Jana Pawła II nazwał Benedykt XVI w liście napisanym z okazji 100. rocznicy urodzin świętego. Papież senior określił go jako „wyzwalającego odnowiciela Kościoła”', który budził nowy zachwyt Chrystusem i Jego Kościołem, gdyż pochodził z kraju, w którym recepcja Soboru Watykańskiego II była pozytywna.

– Prezentując wizję Kościoła Jana Pawła II, należy pamiętać o jego osobistej roli świadka Chrystusa i Kościoła. Trzeba jednak podkreślać, że jego wizja wypływa z nauczania Soboru Watykańskiego II. To magisterium sam współtworzył jako jeden z Ojców Soboru, a następnie interpretował i realizował zarówno w okresie przedpapieskim, jak i podczas swojego pontyfikatu. Czynił to wszakże w perspektywie przyjętej przez Kościół w Polsce: odnowy, a nie wątpienia i kontestacji – podkreślił wieloletni przyjaciel Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz stwierdził, że Jan Paweł II był papieżem in medio Ecclesiae. Jego „bycie w centrum Kościoła” polegało na tym, że żył tak, jak wierzył i nauczał. Przywołał m.in. opinię prof. Władysława Tatarkiewicza, że był to „urodzony” papież. Krakowski kardynał stwierdził, że różne problemy naszego życia kościelnego i czas pandemii wskazują na potrzebę umacniania jedności, a może nawet odbudowywania wspólnoty kościelnej w naszym kraju. – Z pewnością należy zaczynać od parafii jako wspólnoty wspólnot – podsumował.

Wśród prelegentów konferencji „Kościół św. Jana Pawła II – Niepodległość ducha” był również: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który uzasadniał wniosek do papieża Franciszka o uznanie Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy, który złożył w Stolicy Apostolskiej 22 października 2019 r.

- Ziarno rzucone zostało w ziemię, a teraz potrzeba nieco czasu, by wydało owoc. Pozostaje modlitwa i trzymanie w myśli tego podwójnego tytułu, na który Ojciec Święty z pewnością zasłużył - podkreślił.

Głos zabrali również: abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który zatrzymał się nad tematem „Nowa ewangelizacja sposobem obecności w wolnym świecie”, o. Maciej Zięba OP („Kościół ortodoksyjny i otwarty”), ks. prof. Michał Heller („Nowa ewangelizacja a świat nauki”), dr hab. Paweł Kowal („Kościół sumieniem demokracji”), dr Andrzej Grajewski („Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny – kamienie milowe polskiej drogi do niepodległości”), prof. Stanisław Krajewski („Dialogi międzyreligijne”), Krzysztof Zanussi („Kościół i wolność kultury”), s. Jolanta Olech USJK („Geniusz kobiecy”). Elementem konferencji były też zajęcia warsztatowe dla młodzieży „Niepodległość ducha – warsztaty społecznej odpowiedzialności i aktywności”, a także debata, w której prelegenci – red. Michał Szułdrzyński, ks. Andrzej Szostek, red. Paweł Milcarek oraz s. Małgorzata Chmielewska – starali się odpowiedzieć na pytanie, czy Kościół w wolnej Polsce jest Kościołem Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama