W siedzibie Episkopatu Polski w przeddzień XX Dnia Papieskiego odbyła się konferencja "Kościół św. Jana Pawła II - Niepodległość ducha".
Jan Paweł II odegrał niezwykłą rolę: był papieżem, który nadał kierunek Kościołowi posoborowemu. Czynił to zwłaszcza w czterech aspektach: przez nową ewangelizację, czyli głębokie otworzenie się na świat z orędziem Ewangelii; dialog, zarówno wewnątrzkościelny, ekumeniczny, dialog z nauką, kulturą, jak i z niewierzącymi. Papież filarem swojego pontyfikatu uczynił też służbę człowiekowi oraz dzieło budowania pojednania i jedności w świecie – podkreślił, otwierając konferencję, Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej. Organizatorem konferencji, która poprzedziła Dzień Papieski, była Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej.
Katolicka Agencja InformacyjnaObradom na sali plenarnej KEP towarzyszyło popiersie Jana Pawła II autorstwa młodego rzeźbiarza Łukasza Krupskiego, autora Krzyża Smoleńskiego z kościoła św. Anny w Warszawie.
W liście - odczytanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego - Mateusz Morawiecki podkreślił, że Kościół stworzył i obronił polską państwowość, był przestrzenią wolności i niepodległości ducha. Jan Paweł II stał się zaś symbolem polskiej idei solidarności, inspirował i prowadził nasz naród, obudził w nas pragnienie wolności i demokracji. „Warto pogłębiać to papieskie rozumienie odpowiedzialności za świat” – napisał premier.
– Osoba Jana Pawła II jest dziedzictwem podstawowym dla naszego narodu. To pierwsza postać wymieniana wśród najważniejszych Polaków w historii. Dobrze, że to dziedzictwo jest zadbane, że dyskutujemy o jego szkole myślenia, tym bardziej, że mamy świadomość pewnych deficytów – stwierdził.
Premier Gliński podkreślił, że przejawem instytucjonalizacji pamięci Jana Pawła II jest wybudowane z pieniędzy państwowych muzeum Mt 5,16 Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu, wybudowane przy wsparciu ministerstwa kultury przez Fundację Lux Veritatis. – Naszym celem jest realizacja wartości zaklętych w dziedzictwie Jana Pawła II. Staramy się w ten sposób wypełniać zadanie, jakie spoczywa na nas – dodał.
Jednym z prelegentów konferencji był kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski i przez 39 lat świadek życia Jana Pawła II. Kardynał przypomniał słowa, jakimi św. Jana Pawła II nazwał Benedykt XVI w liście napisanym z okazji 100. rocznicy urodzin świętego. Papież senior określił go jako „wyzwalającego odnowiciela Kościoła”', który budził nowy zachwyt Chrystusem i Jego Kościołem, gdyż pochodził z kraju, w którym recepcja Soboru Watykańskiego II była pozytywna.
– Prezentując wizję Kościoła Jana Pawła II, należy pamiętać o jego osobistej roli świadka Chrystusa i Kościoła. Trzeba jednak podkreślać, że jego wizja wypływa z nauczania Soboru Watykańskiego II. To magisterium sam współtworzył jako jeden z Ojców Soboru, a następnie interpretował i realizował zarówno w okresie przedpapieskim, jak i podczas swojego pontyfikatu. Czynił to wszakże w perspektywie przyjętej przez Kościół w Polsce: odnowy, a nie wątpienia i kontestacji – podkreślił wieloletni przyjaciel Jana Pawła II.
Kard. Stanisław Dziwisz stwierdził, że Jan Paweł II był papieżem in medio Ecclesiae. Jego „bycie w centrum Kościoła” polegało na tym, że żył tak, jak wierzył i nauczał. Przywołał m.in. opinię prof. Władysława Tatarkiewicza, że był to „urodzony” papież. Krakowski kardynał stwierdził, że różne problemy naszego życia kościelnego i czas pandemii wskazują na potrzebę umacniania jedności, a może nawet odbudowywania wspólnoty kościelnej w naszym kraju. – Z pewnością należy zaczynać od parafii jako wspólnoty wspólnot – podsumował.
Wśród prelegentów konferencji „Kościół św. Jana Pawła II – Niepodległość ducha” był również: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który uzasadniał wniosek do papieża Franciszka o uznanie Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy, który złożył w Stolicy Apostolskiej 22 października 2019 r.
- Ziarno rzucone zostało w ziemię, a teraz potrzeba nieco czasu, by wydało owoc. Pozostaje modlitwa i trzymanie w myśli tego podwójnego tytułu, na który Ojciec Święty z pewnością zasłużył - podkreślił.
Głos zabrali również: abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, który zatrzymał się nad tematem „Nowa ewangelizacja sposobem obecności w wolnym świecie”, o. Maciej Zięba OP („Kościół ortodoksyjny i otwarty”), ks. prof. Michał Heller („Nowa ewangelizacja a świat nauki”), dr hab. Paweł Kowal („Kościół sumieniem demokracji”), dr Andrzej Grajewski („Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny – kamienie milowe polskiej drogi do niepodległości”), prof. Stanisław Krajewski („Dialogi międzyreligijne”), Krzysztof Zanussi („Kościół i wolność kultury”), s. Jolanta Olech USJK („Geniusz kobiecy”). Elementem konferencji były też zajęcia warsztatowe dla młodzieży „Niepodległość ducha – warsztaty społecznej odpowiedzialności i aktywności”, a także debata, w której prelegenci – red. Michał Szułdrzyński, ks. Andrzej Szostek, red. Paweł Milcarek oraz s. Małgorzata Chmielewska – starali się odpowiedzieć na pytanie, czy Kościół w wolnej Polsce jest Kościołem Jana Pawła II.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.