- Kryzys związany z pandemią koronawirusa, z jaką od kilku miesięcy zmaga się świat, w tym Europa i Polska, jest także wyzwaniem dla Kościoła - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który otworzył w Krakowie 20. Międzynarodową Konferencję z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej". W tym roku odbywa się ona pod hasłem "Chrześcijańska odpowiedzialność za Europę".
Kard. Dziwisz przywołał słowa papieża Franciszka, który w jednej ze swoich katechez zwrócił uwagę, że „pandemia jest kryzysem, a z kryzysu nie wychodzimy tacy sami: albo wychodzimy lepsi, albo w gorszym stanie. Powinniśmy wyjść z tego lepsi. Dziś mamy szansę zbudować coś innego”. - Nasze spotkanie powinno zmierzać do szukania sposobu na odnowę rzeczywistości, w której żyjemy. Powinno się to odbywać przez zaproszenie do współpracy szerokiego grona ludzi reprezentujących różne środowiska i wrażliwości, wierzących i niewierzących, polityków i liderów organizacji społecznych, świeckich i duchownych - stwierdził krakowski metropolita senior.
- Jestem przekonany, że właśnie poprzez otwarcie, dialog i wzajemne wsłuchiwanie się możemy skutecznie czynić nasz europejski świat lepszym miejscem, w którym każdy człowiek odnajdzie się w realizowaniu osobistych planów i życiowego powołania - dodał.
Hierarcha zaznaczył ponadto, że nie wolno przy tym pominąć faktu, że "zjednoczona Europa wciąż jest miejscem, o którym marzą miliony ludzi", co widać zarówno w nieustającej fali migracji ludzi z Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji, jak i w postulatach krajów i narodów jej wschodniej części. - Myśląc zatem o naszym chrześcijańskim zaangażowaniu na rzecz integracji europejskiej, musimy nieustannie starać się o zapewnienie otwartości i gościnności, bo tylko wtedy Europa nadal będzie miejscem spotkania, dialogu, solidarności i wzajemnego szacunku - zauważył.
Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II wyraził nadzieję, że w roku 100. rocznicy jego urodzin uczestnicy konferencji będą się inspirować jego przesłaniem. - Można nawet wprost powiedzieć, że to Jan Paweł II był pierwszym Polakiem w Unii Europejskiej, a jego wsparcie dla procesu integracji jest do dziś niezwykle ważną częścią dziedzictwa jego myśli - dodał kard. Dziwisz.
Podczas dwóch dni obrad w Krakowie zaplanowano dwie panelowe sesje: "Kościoły w obliczu pandemii" i "Europa w obliczu pandemii".
W pierwszej z nich głos zabiorą bp Janusz Stepnowski z Łomży, Delegat KEP w COMECE, dr. Jørgen Skov Sørensen, Sekretarz Generalny Konferencji Kościołów Europejskich (CEC), oraz ks. George Valcu, Sekretarz Generalny Komitetu Przedstawicieli Kościołów Prawosławnych (CROCEU).
W sobotę o Europie w obliczu pandemii dyskutować będą gen. Mieczysław Bieniek, były Zastępca Dowódcy NATO, Władysław Kosiniak-Kamysz, Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, dr Peter Liese, poseł do Parlamentu Europejskiego, i Ewa Kopacz, Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, była premier RP.
Na piątkowy wieczór zaplanowana została gala kolejnej edycji Nagrody im. Biskupa Tadeusza Pieronka „In veritate”, która odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Jej tegorocznym laureatem jest prof. Rocco Buttiglione, a laudację wygłosi ubiegłoroczna laureatka Hanna Suchocka, b. premier RP i b. ambasador przy Stolicy Apostolskiej.
Setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II uczestnicy spotkania uczczą w sobotę sesją specjalną: "Jan Paweł II o Europie. Zjednoczenie Europy - Zjednoczenie ducha".
Organizatorami konferencji są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Roberta Schumana w Luksemburgu oraz Wydawnictwo Wokół Nas, a honorowym przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest kard. Stanisław Dziwisz.
Konferencja odbywa się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie przy ul. Rajskiej 12. Obrady są transmitowane online na Facebooku i YouTube.
Krakowskie konferencje z cyklu "Rola Kościoła Katolickiego w procesie integracji europejskiej" zapoczątkowane zostały w 2000 r. Inicjatorem tych spotkań jest bp Tadeusz Pieronek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.