Od kilku dni docierają stamtąd niepokojące wiadomości.
Przynajmniej kilkunastu manifestantów zginęło w Lagos podczas protestów przeciwko przemocy ze strony policji. Żadne apele o dialog nie odnoszą na razie skutku. Po ONZ również prezydent Komisji Unii Afrykańskiej, Moussa Faki Mahamat stanowczo wystąpił przeciwko agresywnym działaniom policji skierowanym w demonstrującą młodzież.
W ubiegłym tygodniu wojsko i policja nigeryjska zaatakowały dwie manifestacje, otwierając ogień do tłumu. Demonstrujący domagają się od kilku tygodni zawieszenia działalności elitarnego oddziału do walki z przestępczością zorganizowaną (Sars), który jest oskarżany o łamanie prawa, zabójstwa i okradanie niewinnych obywateli. Istnieje także niebezpieczeństwo, że powstające napięcia przeniosą się na konflikty religijne. Grupy młodych wykorzystując zamieszanie, zaatakowały dwa kościoły. W pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański, Papież Franciszek skierował oczy Kościoła i świata na ten afrykański kraj, dręczony wieloraką przemocą.
Papież – trzeba dążyć do zgody społecznej
„Ze szczególnym niepokojem śledzę wiadomości napływające z Nigerii na temat ostatnich gwałtownych starć między policją a protestującymi grupami młodych. Módlmy się do Pana, aby zawsze unikano wszelkiej formy przemocy, nieustannie dążąc do zgody społecznej poprzez promowanie sprawiedliwości i dobra wspólnego.“
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.