Powszechnie funkcjonuje opinia, że im jest się starszym, tym trudniej zrzucić zbędne kilogramy. Zweryfikowali ją naukowcy z University of Warwick w Wielkiej Brytanii.
Brytyjscy naukowcy przekonują, że zaawansowany wiek ni powinien być powodem rezygnacji ze zrzucenia zbędnych kilogramów. Z badań przeprowadzonych na 240 pacjentach z otyłością wynika, że osoby powyżej 60. roku życia także mogą znacząco schudnąć z pomocą samych zmian w stylu życia.
Swoje obserwacje opisali na łamach czasopisma "Clinical Endocrinology". Pacjenci przeszli przez specjalny, nakierowany na zmniejszenie wagi program, oparty na zmianach w stylu życia. Ochotnicy wprowadzali zmiany w diecie, aktywności fizycznej, otrzymując w tym czasie psychologiczne wsparcie. Efekty były zaskakujące i wprost przeczą powszechnemu stereotypowi, że osoby starsze chudną wolniej. Spośród obserwowanej grupy osoby w wieku 60 lat i więcej schudły średnio o 7,3 proc., a uczestnicy przed 60. rokiem życia - o 6,9 proc. Osoby z młodszej grupy spędziły przy tym w programie średnio 41,5 miesiąca, a ze starszej - 33,6 miesięcy.
Jak podkreśla kierujący badaniami dr Thomas Barber utrata zbędnych kilogramów u osób starszych jest jeszcze ważniejsza niż u młodszych. Dlaczego? - Zmniejszenie wagi jest istotne w każdym wieku, ale w miarę, jak się starzejemy, rośnie ryzyko rozwoju chorób towarzyszących otyłości - mówi naukowiec.
W związku z tym utrata nadwagi ma również istotne znaczenie z punktu widzenia profilaktyki przeciw covid-19 - im mniej zbędnych kilogramów, im mniej chorób towarzyszących, tym ryzyko ciężkiego przebiegu choroby niższe.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.