Multimedialnym widowiskiem "Wielki Wybuch" działalność zainaugurowało Centrum Nauki Kopernik. Otwarcie Centrum jest świętem polskiej nauki - powiedział w piątek podczas wieczornej uroczystości premier Donald Tusk.
"Oby tylko takie wybuchy towarzyszyły ludziom w Polsce i na świecie"- podkreślił premier nawiązując do tytułu inauguracyjnego spektaklu. "To jest wielka, wspaniała rzecz i już się cieszę na myśl, że przyjdę tutaj z moimi dziećmi i z moim wnukiem" - dodał.
"Czym jest Centrum Nauki Kopernik? To nie jest proste pytanie, nie ma na nie jednej odpowiedzi" - zaznaczył dyrektor Centrum Robert Firmhofer.
"Jest przestrzenią do samodzielnego poznawania przyrody, człowieka i wyrobów jego cywilizacji. Jest miejscem rozbudzającym ciekawość, pobudzającym wyobraźnię. To Centrum, które dzieciom pomaga zrozumieć świat, a dorosłym ułatwia odnalezienie w sobie dziecięcej ciekawości. Jest miejscem, które łączy, nie dzieli" - wyliczał Firmhofer.
Wyjaśnił, że właśnie tutaj można się przekonać jak nauka i technika codziennie zmieniają nasze życie na lepsze, jak czynią je ciekawszym, bezpieczniejszym i wygodniejszym.
"Jeszcze dwa lata temu było tutaj ściernisko, a dziś jest San Francisco" - powiedziała podczas inauguracji prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak wyjaśniła, pierwsze na świecie eksploratorium powstało właśnie w San Francisco.
"Nasza cywilizacja jest oparta na zdobywaniu, poznawaniu i samodoskonaleniu. Jeżeli przekonamy tych najmłodszych, że nauka nie jest nudna, to Polska wygra cywilizacyjny wyścig" - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.
Przypomniała, że prof. Łukasz Turski, który był jednym z pomysłodawców powstania Centrum nie poprzestał jedynie na samej idei. "Udało mu się doprowadzić do tego, że osoby z różnych opcji politycznych usiadły przy jednym stole i stworzyły zalążek projektu".
Prezydent Warszawy przypomniała, że sygnatariuszami podpisanej umowy o wybudowaniu Centrum byli ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, minister Krystyna Łybacka i prof. Michał Kleiber.
"W 2010 roku ta don kichotowska idea (stworzenia Centrum Nauki Kopernik - PAP) zmaterializowała się. Wszyscy tu i teraz możemy sprawdzić jak nasze wyobrażenia o świecie odpowiadają temu, co mówi współczesna nauka" - zaznaczył przewodniczący Rady Programowej "Kopernika" prof. Łukasz Turski.
Wyraził przekonanie, że wszyscy, którzy będą wychodzić z Centrum będą mieli w sobie nowe, wielkie idee. "Wszystko czego nas nauczyła historia w XX i na początku XXI wieku to to, że to Don Kichoci wygrywają. To Centrum zbudowali właśnie Don Kichoci" - powiedział prof. Turski.
Inauguracyjny "Wielki Wybuch" obejrzało kilka tysięcy widzów. Zobaczyli oni opowieść o początkach Wszechświata i historii nauki. Całość wyreżyserowali Peter Greeneway i Saskia Boddeke.
Bezpośrednio po spektaklu Centrum po raz pierwszy udostępniono szerokiej publiczności. Również w najbliższy weekend (6 i 7 listopada) - do "Kopernika" będzie można wejść bezpłatnie między godz. 10 a 19.
Od piątkowego wieczora goście Centrum mogą przeprowadzać eksperymenty na pięciu wystawach stałych "Kopernika": "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko" i w specjalnej galerii dla dzieci "Bzzz!".
W kolejnych miesiącach otwarte zostaną m.in.: galeria "Re:generacja", "Teatr Robotyczny", umieszczony wokół Kopernika i na jego dachu "Park Odkrywców", multimedialne planetarium. Po otwarciu wszystkich części "Kopernika" jego goście będą mogli eksperymentować na 450 eksponatach.
Budynek CNK to trzy kondygnacje o powierzchni blisko 20 tys. m kw. Szacuje się, że rocznie instytucję odwiedzi pół miliona zwiedzających.
Koszt budowy Centrum wyniósł 365 mln zł, z czego 207 mln zł to środki z Unii Europejskiej. CNK jest wspólną inicjatywą miasta st. Warszawa, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.