Pikieta uczelnianych związkowców

Około 200 związkowców, reprezentujących pracowników szkół wyższych i placówek naukowych, bierze udział we wtorek pod Sejmem w pikiecie zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Manifestacja jest związana z odbywającym się w Sejmie wysłuchaniem publicznym w sprawie rządowych projektów nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach i tytułach naukowych oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Związkowcom z ZNP towarzyszy grupa przedstawicieli Solidarności.

"Protestujemy przeciw obniżaniu od kilku lat płac pracowników szkół wyższych w relacji do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej przy równoczesnym nakładaniu na nas nowych obowiązków oraz ograniczaniu stypendiów dla studentów i doktorantów. Zwracamy się do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej o wnikliwe rozpatrzenie projektu ustawy (...) i odrzucenie tych zapisów, które w jaskrawy sposób naruszają prawa pracownicze oraz kierują rozwój uczelni w stronę ich komercjalizacji i uzależnienia od środowisk biznesowych" - napisali związkowcy z ZNP w petycji skierowanej do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.

W petycji tej także przedstawili swoje szczegółowe uwagi odnoszące się do poszczególnych artykułów ustaw i zaapelowali do sejmowej Komisji Edukacji i Nauki, aby jej członkowie przychylili się do tych uwag podczas prac nad projektem.

Swoje pismo do marszałka skierowała też Solidarność. Domaga się w nim głównie zwiększenia nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe w przyszłorocznym budżecie. Zwraca się też o podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników uczelni i zagwarantowanie na ten cel środków budżetowych. "Wzrost wynagrodzeń będzie szansą na ograniczenie zatrudnienia w dodatkowych miejscach pracy" - napisali związkowcy.

Projekty ustaw, których dotyczy wtorkowe wysłuchanie publiczne, zakładają m.in., że uczelnie będą miały swobodę w tworzeniu kierunków i programów studiów, kładąc nacisk nie tylko na wiedzę, ale także umiejętności studentów. Rektor uczelni będzie mógł być wybierany w drodze konkursu. Bezpłatnie drugi kierunek studiów będzie mogło studiować jedynie 10 proc. najlepszych studentów. Rząd chce, by znowelizowane przepisy obowiązywały od 1 października 2011 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »