Reklama

Spotkanie z prawdą niosącą pokój

Przejście kard. Newmana na katolicyzm było spotkaniem z prawdą, która niesie pokój wewnętrzny, mówił bp Marek Jędraszewski podczas sympozjum, które odbyło się 10 listopada na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. Było ono dziękczynieniem członków Federacji Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Polsce za beatyfikację ich współbrata w filipińskim powołaniu.

Reklama

W odbywającym się w klasztorze Księży Filipinów na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. sympozjum wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele wszystkich ośmiu wspólnot filipińskich w naszym kraju zrzeszonych w Federacji Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Polsce.

Jak podkreślił ks. Zbigniew Starczewski COr, prokurator Federacji, filipini pragną w ten sposób „podzielić się wielką radością z wyniesienia do chwały ołtarzy bł. kardynała Johna Henry’ego Newmana, wielkiego konwertyty i oratorianina, naszego współbrata w filipińskim powołaniu”.

Z kolei prowadzący sympozjum dr Przemysław Matusik z Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zwrócił uwagę, że mówiąc o świętych XIX-wiecznych na jednym biegunie możemy umieścić „Jana Marię Vianneya, prostego proboszcza z Ars”, a na drugim – kard. Johna Henry’ego Newmana (1801-1890), głębokiego, subtelnego intelektualistę, filozofa i myśliciela, bez którego nie może się obejść żadna synteza dzieł filozofii XIX w”.

Jednym z zaproszonych na sympozjum prelegentów był poznański bp pomocniczy prof. dr hab. Marek Jędraszewski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, teolog i filozof zajmujący się m.in. religijnością filozofów.

W swoim wykładzie zatytułowanym „Prowadź mnie światło – modlitwa kard. J. H. Newmana”, bp Jędraszewski przybliżył postać błogosławionego i pokazał jej wewnętrzne zmagania. Uczynił to poprzez pryzmat jego pobytów w Rzymie, które „były w jakiejś mierze przełomowe” na drodze duchowej tego „świadka tamtego czasu, świadka chrześcijańskiej wiary i przez to świadka prawdy”.

Charakteryzując kard. Newmana, prelegent zwrócił uwagę, że „był on człowiekiem niezwykle konsekwentnie szukającym prawdy przez małe i przez duże «P»”, który na tej drodze do prawdy dał się poprowadzić Bożemu Światłu. Konsekwencją kroczenia drogą ku prawdzie było przejście Newmana do Kościoła katolickiego w 1845 r. Nie była to, jak zauważył bp Jędraszewski, chwila jakichś nadzwyczajnych uniesień, ale „spotkanie z prawdą, które niesie pokój wewnętrzny”, „przybycie do portu po wzburzonym morzu”, jak sam pisał później o tym przełomowym w jego życiu wydarzeniu kard. Newman.

Natomiast mówiąc o związku przyszłego błogosławionego z Oratorium św. Filipa Neri, bp Jędraszewski przyznał, że ten święty zauroczył Newmana „swoją postawą, swoim nauczaniem, swoją pobożnością i swoim humanizmem”. W efekcie tego John Henry Newman w 1849 r. założył w Birmingham pierwsze oratorium filipińskie na Wyspach Brytyjskich.

Uroczystości dziękczynne obchodzone w Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. zakończy Msza św., której o godz. 19 w Bazylice Świętogórskiej przewodniczyć będzie metropolita przemyski abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Beatyfikowany 19 września przez Benedykta XVI podczas jego podróży apostolskiej do Wielkiej Brytanii, kard. John Henry Newman nawrócony na katolicyzm z anglikanizmu, należał do Oratorium św. Filipa Neri. Z tą wspólnotą założoną w Rzymie w 1575 r. przez św. Filipa (1515-95), zetknął się podczas swojego pobytu w Wiecznym Mieście w 1847 r.

Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze pod Gostyniem Wlkp. zostało tu założone w 1668 r. W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Kościół ten 17 grudnia 1970 r. papież Paweł VI wyniósł do godności Bazyliki Mniejszej.

Poszczególne domy kongregacyjne i wspólnoty filipinów działają niezależnie od siebie, a ich celem jest głoszenie współczesnemu światu Ewangelii poprzez naukę, kulturę i sztukę. Księży filipinów charakteryzuje brak ślubów i przyrzeczeń, nawet czasowych oraz stała przynależność do określonej wspólnoty.

W naszym kraju wszystkie osiem domów filipińskich współpracuje ze sobą m.in. w ramach Federacji Kongregacji Oratorium Świętego Filipa Neri w Polsce. Więcej nt. filipińskiej federacji, Kongregacji na Świętej Górze i samego św. Filipna Neri na: www.filipini.gostyn.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama