Pół tysiąca biało-czerwonych tulipanów, które za kilka miesięcy mają zakwitnąć w Szczyrku, posadził z okazji Święta Niepodległości ewangelicki ksiądz Jan Byrt. To także część jego akcji dla uczczenia 500-lecia Reformacji, które świętowane będzie w 2017 roku.
To kolejny pomysł ewangelickiego duchownego w ramach Dekady Lutra, mającej przygotować do obchodów jubileuszu wystąpienia w 1517 r. Marcina Lutra, które zapoczątkowało Reformację. Niedawno ks. Byrt wpadł na pomysł wypiekania chleba w kształcie „Róży Lutra” – godła Kościoła luterańskiego.
Tym razem, dzięki darowi ewangelików z niemieckiego miasta Zetel, duchowny posadził z okazji Święta Niepodległości pół tysiąca cebulek biało-czerwonych tulipanów. Będą rosły obok zasadzonych niedawno 500 krokusów.
Wiosną ks. Byrt założył nieopodal swojej parafii oraz przy beskidzkim szlaku turystycznym Ekumeniczny Ogród Reformacji, w którym posadzono już kilka tysięcy drzew. Rosną tu m.in. cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, a także dwóch duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: ewangelika ks. Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana, ks. Romana Indrzejczyka.
Dekada Lutra jest międzynarodowym projektem społeczno-religijnym, którego celem jest popularyzowanie historii i dziedzictwa Reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra. Adresowana jest nie tylko do Kościołów chrześcijańskich, ale i do szerokich grup społecznych. Inicjatorami projektu są Kościół Ewangelicki w Niemczech i Ministerstwo Kultury Kraju Związkowego Saksonii-Anhalt.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.