Biskupi zachęcają do referendum

Sudańscy biskupi nie wskazali, za jaką opcją opowiedzieć się w referendum niepodległościowym. Wezwali jednak do odpowiedzialnego udziału w tym wydarzeniu, od którego, jak stwierdzili, zależy los przyszłych pokoleń.

Kwestia styczniowego referendum i utrzymania pokoju znalazła się w centrum obrad episkopatu Sudanu. O wadze tego spotkania świadczy fakt, iż uczestniczą w nim przedstawiciele Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru SECAM oraz Stowarzyszenia Konferencji Biskupich w Afryce Wschodniej AMECEA. Wezwali oni Sudańczyków, by nie ustawali w wysiłkach na rzecz zachowania pokoju.

„Sytuacja nieustannie się zmienia – powiedział Radiu Watykańskiemu uczestniczący w obradach biskup południowosudańskiej diecezji Rumbek, Cesare Mazzolari. – Podczas lipcowego spotkania episkopatu mówiliśmy: «Po referendum Sudan nie będzie już taki sam». Obecnie dodajemy: «Także Kościół po referendum nie będzie już takim samym Kościołem». Najbardziej martwi nas los wiernych. Pojawia się pytanie: «Jaka będzie sytuacja Kościoła na muzułmańskiej Północy?» Obecnie jesteśmy świadkami exodusu chrześcijan. Ludzie wracają na rodzinne ziemie na Południu. Nie jest to łatwe. Sprzeciwiają się temu i utrudniają to władze w Chartumie. Nie pozwalają chrześcijanom na sprzedaż ich dóbr, na sprzedaż ziemi. A co za tym idzie, nie dają możliwości zdobycia niezbędnych środków pozwalających na przeniesienie rodziny na Południe” – dodał włoski biskup misyjny.

Niepodległościowe referendum w Sudanie odbędzie się 9 stycznia. Zadecyduje ono czy dojdzie do podziału kraju na Sudan Północny, zamieszkany głównie przez muzułmanów, i Sudan Południowy, w którym większość stanowią chrześcijanie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
29°C Środa
dzień
31°C Środa
wieczór
27°C Czwartek
noc
22°C Czwartek
rano
wiecej »