Reklama

Budzimy was

Ludzie tkwią w uśpieniu, nie interesując się sprawą aborcji. Pomagamy im otworzyć oczy – mówi Ewa Kuźma, matka dwojga małych dzieci, która ściągnęła wstrząsającą wystawę „Wybierz życie” do Lubina. Przeszło rok temu w czasie festiwalu Woodstock, na tę wystawę i na pilnującą plansz młodzież napadło około 10–12 zamaskowanych nożowników. Paradoksalnie, ich brutalność wyszła wystawie... na dobre. Aż kilkuset ludzi z całej Polski stwierdziło, że ta wystawa jest warta tego, żeby stanąć w jej obronie. Zaczęli więc sami ją organizować w swoich miastach. Niektórych z nich przedstawia Przemysław Kucharczak. Poz tym w "Gościu Niedzielnym":

Reklama

Pociąg do muzyki. Rano klerycy śpiewali przepiękne hymny, które rozbrzmiewały przez wieki w sędziwych europejskich opactwach. Teraz płyną nowe, świetnie zaaranżowane psalmy. Tramwajowa „szóstka” połączyła dwa muzyczne światy. Kończy się sobota. Jeden dzień z życia muzyki chrześcijan na Górnym Śląsku. Opisał go Marcin Jakimowicz.

In vitro bez kompromisu. Kościół ma poważny problem z ludźmi, którzy deklarują się jako katolicy, a jednocześnie publicznie opowiadają się za in vitro – mówi kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim.

Oto słowo Boże. Benedykt XVI wciąż kieruje naszą uwagę na rzeczy pierwsze. Adhortacja „Verbum Domini” to żarliwe wołanie o nowe przyjęcie słowa Bożego. To także podręcznik słuchania, interpretowania, celebrowania i głoszenia Słowa. Dokument prezentuje ks. Tomasz Jaklewicz.

Klasztor na kółkach. John, nie możesz być jednocześnie katolikiem i chrześcijaninem! – usłyszał Talbot od zatroskanych przyjaciół. Nareszcie nad Wisłą usłyszeliśmy na żywo historię żonatego mnicha i muzyka z USA. Opowiada ją Jacek Dziedzina.

Chcę do nieba! To Jezus daje mi siłę. Po każdej walce wskazuję na niebo, które jest prawdziwym źródłem zwycięstw – mówi Tomasz Adamek w rozmowie o. Markiem Łąckim i br. Bernardem Kluczkowskim o filozofii boksu, prostej wierze i tęsknocie za niebem.

Smoleńskie węzły. Spotkanie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z premierem Tuskiem wyjaśniło niewiele. Pojawił się za to nowy problem z prokuraturą rosyjską – pisze Jarosław Dudała.

Historyk. W Święto Niepodległości Paweł Zyzak przyjął prestiżową nagrodę literacką im. Józefa Mackiewicza za książkę „Lech Wałęsa – idea i historia. Biografia polityczna legendarnego przywódcy Solidarności do 1988 roku”. Wcześniej jednak książka sprowadziła na autora masę kłopotów. Została mu przyklejona łatka „omijać z daleka”. Pod presją władz oświatowych szkoła nie chciała przyjąć go do pracy jako nauczyciela. Przez pięć miesięcy zarabiał na życie jako magazynier w „Tesco”. Historię Pawła Zyzaka opisuje Andrzej Grajewski.

Alicjo, powiedz im wszystkim. Alicja Siekierska jest najbliższą sąsiadką Fryderyka Chopina i tak jak sławny wirtuoz, urodziła się w Żelazowej Woli. Rok Chopinowski z pewnością zapamięta, bo w 200. rocznicę urodzin kompozytora runęła jej stodoła. Siedzimy w pokoju pełnym pamiątek. Trochę ciemno, bo okno zasłaniają kwiaty doniczkowe. Siekierska wspomina letnie niedziele, kiedy po obiedzie z koguta babcia Józefa Szymaniak zabierała ją do parku na długie spacery. Opowieści Alicji Siekierskiej wysłuchał Marcin Wójcik.

Polityka bez wieszaków. Na czele Izby Reprezentantów USA staje polityk, który wiary nie zostawia w szatni Kongresu. Kim jest republikanin John Boehner ze stanu Ohio, do niedawna lider mniejszości, a teraz pewny kandydat na przewodniczącego Izby Reprezentantów (House speaker), czyli izby niższej Kongresu pisze Jacek Dziedzina.

Kasty na emeryturach. Polska musi być naprawdę bogatym krajem, skoro stać nas na dopłacanie tak ogromnych kwot do emerytur uprzywilejowanych grup zawodowych. Dzisiaj cały system przypomina społeczeństwo kastowe, w których jedni pracują na innych. Tymczasem każdy powinien pracować na siebie. Komu budżet państwa opłaca składki emerytalne i zdrowotne oraz ile to kosztuje wszystkich Polaków ujawnia Tomasz Rożek.

Dodatkowy szkielet. Nowozelandzka firma Rex Bionics wyprodukowała egzoszkielet, który umożliwia chodzenie osobom niepełnosprawnym. Egzoszkielet, czyli szkielet zewnętrzny. Jak działa to urządzenie i komu jeszcze może służyć wyjaśnia Tomasz Rożek.

Człowiek z wielką muzyką. W USA wymieniają go po Janie Pawle II i Wałęsie. A Henryk Mikołaj Górecki był skromny. Nie lubił udzielać wywiadów. Unikał kamerzystów filmujących podczas koncertów. Genialnego kompozytora wspomina Barbara Gruszka-Zych.

To nie „nasza klasa”. Ostatnio w naszej literaturze modny stał się temat tzw. polskiego antysemityzmu. „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka wpisuje się w ten nurt – twierdzi Barbara Gruszka-Zych.

Większy niż w Rio. Jest wielki. Większy niż statua Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Historię jego powstania opisuje Jarosław Dudała.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama