O każdej porze dnia i nocy możesz odtąd adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy na piętrze Dworca Głównego we Wrocławiu. Kaplica wpisana jest w realizowany przez Stowarzyszenie Comunità Regina della Pace program gwiazd na płaszczu Maryi Królowej Pokoju - miejsc modlitwy o pokój.
Adoracja została zainaugurowana w Środę Popielcową. Modlitewne spotkanie otwarły Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św., której przewodniczył ks. Jan Kleszcz, kapelan dolnośląskich kolejarzy, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie.
Zobacz zdjęcia:
Dlaczego teraz nastąpiła inauguracja modlitwy przed Najświętszym Sakramentem? Ksiądz J. Kleszcz wskazał dwa powody: początek Wielkiego Postu i fakt wpisania kaplicy do projektu Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej (kaplica stanowi 13. stację AMDK).
– Kaplica dworcowa, ewenement w skali Polski, świata, ma służyć przede wszystkim adoracji – podkreślał. – Nawiązujemy do zwyczajów naszych przodków. Mierząc czas Różańcami, przy drogach stawiali świątki, krzyże, figurki Matki Bożej – by przy nich się zatrzymywać.
Kaplica ma być również takim miejscem zatrzymania się w ciszy dla tych, którzy biegną przez dworzec – czy to do pracy, czy wyruszając w dalszą drogę. Przy Chrystusie, jak zauważył kapłan, będą mogli poniekąd „sprofilować” swoją podróż. Jest ona szczególnym miejscem modlitwy o pokój. W przyszłości zapewne będzie tu można spotkać się ze słowem Bożym, a także korzystać z sakramentu pojednania (przy kaplicy znajduje się stosowne pomieszczenie).
Agata Combik /Foto Gość Możesz tu przyjść o każdej porze dnia i nocy.– Patronować temu miejscu będzie św. Katarzyna, patronka kolejarzy – mówił ks. J. Kleszcz, wskazując na figurę świętej z charakterystycznym atrybutem – wielkim kołem. Wspomniał również o Michale Archaniele, o św. Józefie, św. o. Pio (którego słowa przeczytać można we wnętrzu kaplicy). – Pamiętamy też zawsze o – czczonej zwłaszcza w środy – Matce Bożej Nieustannie Pomagającej, nieustannie adorującej, nieustannie obecnej – mówił.
Zarys postaci Maryi widnieje tuż przy Najświętszym Sakramencie, w ołtarzu adoracji powstałym w pracowni Mariusza Drapikowskiego.
– Nawrócenie to zorientowanie na nowo swojego życia; określenie, co jest moim celem, dokąd idę, gdzie zmierzam – mówił ks. Jan Kleszcz w kontekście Środy Popielcowej. Pan Jezus na tej drodze podpowiada modlitwę, post, jałmużnę. – Dotyczą one relacji wobec Boga, wobec siebie, wobec drugiego człowieka... Przestrzeń, którą inaugurujemy, ma być przyjazna rozwijaniu więzi z Bogiem, z drugim człowiekiem, z sobą. Oby ci, którzy tu będą przychodzić, inwestowali w twórczy rozwój tych relacji, odniesień.
Wrocławska kaplica to 26. „gwiazda” na płaszczu Maryi. „Pragniemy, aby orędowniczy płaszcz Matki Bożej rozpostarł się nad Polską, Europą i całym światem – wyjaśnia stowarzyszenie. – Symboliczne gwiazdy w tym płaszczu to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy”.
Idea płaszcza nawiązuje do wydarzeń w Guadalupe. Na stropie wrocławskiej kaplicy odwzorowane zostały gwiazdy z płaszcza maryjnego w Guadalupe – ukazane z perspektywy osoby przebywającej pod nim. Modlący się w kaplicy znajduje się niejako pod płaszczem Maryi, pod Jej opieką.
Starania o otwarcie nowej kaplicy trwają od 10 lat (w miejscu poprzedniej, po remoncie Dworca Głównego znalazł się komisariat Policji). Miało ono nastąpić 6 grudnia ubiegłego roku, jednak epidemia pokrzyżowała plany. Prawdopodobnie poświęcenie ołtarza kaplicy, tym samym jej otwarcie w pełnym znaczeniu tego słowa, będzie możliwe na przełomie maja i czerwca, już teraz jednak kaplica jest dostępna i trwa adoracja. Projekt nowej kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej opracowany został przez biuro projektowe inż. architekta Andrzeja Gacka.
Wciąż potrzeba osób, które dołączą do Straży Honorowej – zobowiązując się do trwania na adoracji Najświętszego Sakramentu, np. godzinę w miesiącu lub więcej. Można się zgłosić, korzystając ze specjalnego formularza lub pod tel. +48 502 552 015).
Zobacz także wspomnienie sprzed ponad roku:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.