Miłość większa niż prawo

Miłość musi iść dalej niż regulacje prawne – przypomniał dziś abp Józef Życiński, podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze lubelskiej w intencji pracowników pomocy społecznej.

W Eucharystii uczestniczyli pracownicy i podopieczni domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych, ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, schronisk, noclegowni i innych placówek, a także pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowych z diecezji sandomierskiej, siedleckiej, lubelskiej i zamojsko-lubaczowskiej. 

Abp Życiński życzył zebranym, by w doświadczeniach codziennych niepokojów i trosk potrafili odnajdywać sens i nadzieję u Chrystusa. 

- Ważne jest, abyśmy patrząc na codzienność, potrafili dostrzegać w bliźnich, z którymi pracujemy, Chrystusa. Czasem to będzie Chrystus pobity przez życie, skazany przez niesprawiedliwe oceny, cierpiący, a czasem to będzie Chrystus, który niczym miłosierny Samarytanin pochyla się nad ludzkim łóżkiem, nad wózkiem, któremu potrzebna jest napędowa siła uśmiechu – mówił metropolita lubelski. 

Abp Życiński dodał, że potrzeba także wrażliwości na cierpienie, które przychodzi także w postaci biedy, w postaci samotnych, zapomnianych ludzi. Wspomniał wypadek busa, którym jechali ludzie do zbioru owoców. - Jest to dla mnie znamienny symbol biedy i dramatu wielu środowisk, gdzie 80 zł stanowi tak wielki wydatek dla budżetu, że warto dla niego ryzykować, trudzić się. Moraliści, którzy łatwo sięgają po dobre rady, mówią: gdyby respektowali przepisy drogowe, nie byłby wypadku. Gdybyśmy wszyscy respektowali przykazania, to nie potrzebowalibyśmy prokuratur, a system sądownictwa można by rozwiązać – powiedział metropolita.

- Problem w tym, że realia ludzkiego życia i działania są takie, że miłość musi iść dalej niż regulacje prawne, bo te ostatnie nigdy nie będą w pełni wprowadzone w życie. Do tych rodzin, które cierpią z powodu różnych braków, tych finansowych, jak i braku miłości, życzliwości, my chcemy spieszyć z darem otwartych, wrażliwych serc - dodał.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
33°C Czwartek
wieczór
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
wiecej »