Prawie dwie trzecie obiektów zabytkowych w Polsce to zabytki sakralne. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zakończył właśnie przygotowywanie badania kultury sakralnej w Polsce. W przyszłym roku zbadane zostanie dziedzictwo kultury polskiej, które znajduje się pod opieką Kościoła katolickiego.
Według danych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków spośród 61 tys. obiektów zabytkowych w Polsce – 37 tys. to zabytki sakralne (około 60%). Są to zabytki takie jak: świątynie, klasztory, dzwonnice, kaplice, kapliczki, przydrożne figury i krzyże.
Oprócz zabytków nieruchomych zabytkami sakralnymi są obiekty ruchome, do których należą wytwory rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej. Zaliczamy do nich paramenty liturgiczne i instrumenty muzyczne oraz inne dzieła sztuk plastycznych.
15 świątyń w Polsce zostało zbudowanych w XI wieku. Następne 75 pochodzi z XII wieku. Od tamtego czasu każde kolejne stulecie było okresem budowy coraz większej liczby świątyń. W XIII wieku zbudowano już 255 kościołów, w wieku XVIII wzniesiono 1230 katolickich świątyń, a w XIX – 1728.
W czasie II wojny światowej zniszczono w Polsce 912 obiekty sakralne, a już w pierwszym pięcioleciu po wojnie odbudowano połowę z nich.
Obiekty sakralne – a przede wszystkim świątynie – pełnią bardzo ważną rolę w chrześcijaństwie. Według współautora kościelnego Rocznika Statystycznego z 1991 r. Dariusza Gumbrychta: „Miejsca kultu są znakami obecności religii w życiu narodu. W zależności od okresu, przybierały postać warownej twierdzy (okres romański), strzelistych katedr (gotyk), pałaców Bożych (renesans), salonu Chrystusa (barok) aż do współczesnego namiotu Boga”.
Zakończenie badania kultury sakralnej w Polsce przewidziane jest na połowę 2011 r.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.