Do lepszego zrozumienia sytuacji migrantów i wkładu, jaki wnoszą oni w życie swych nowych ojczyzn zachęca społeczeństwa Zachodu kardynał Tarcisio Bertone. Watykański sekretarz stanu wystosował przesłanie do uczestników rozpoczynającego się w Paryżu 85. Tygodnia Społecznego, odbywającego się pod hasłem: „Migranci, przyszłość, którą należy budować wspólnie”.
Najbliższy współpracownik Benedykta XVI zachęca do przezwyciężenia reakcji powierzchownych i emocjonalnych. Zaznacza, iż można tego dokonać poprzez poważną i udokumentowaną refleksję na temat kwestii, które stanowią poważne wyzwania. Nawiązując do tematu obrad kard. Bertone zauważa, iż wpisuje się on w kontekst szczególnie naznaczony niepokojami, niekiedy przesadnymi, dotyczącymi przyszłości oraz tożsamości społeczeństw zachodnich.
Watykański sekretarz stanu podkreśla, że kierowanie tym zjawiskiem należy do kompetencji władz poszczególnych państw. Przypomina, że muszą one uwzględniać dobro wspólne oraz wymagania i prawa społeczeństw do których docierają migranci.
Równocześnie idąc za wskazaniami Benedykta XVI zawartymi w encyklice Caritas in Veritate hierarcha podkreśla, że każdy migrant jest osobą i jako taki posiada niezbywalne prawa podstawowe, które należy respektować. Zdaniem kard. Bertone, wynika stąd konieczność uwzględniania problemów rodzinnych, kulturowych i religijnych imigrantów a także trudności związane z ich integracją.
„Aby budować wspólną przyszłość trzeba, aby migranci mogli się wypowiadać w społeczeństwie” – zaznacza kard. Bertone. Zachęca do upowszechniania lepszego zrozumienia ich aktualnej sytuacji oraz bogactwa, jakie stanowi różnorodność wnoszonego przez nich wkładu w życie społeczne.
„W obliczu tego zjawiska społecznego naszych czasów trzeba zachęcać do prawdziwego partnerstwa między krajami pochodzenia a krajami osiedlania się migrantów, aby należycie rozważyć pojawiające się problemy ludzkie i społeczne” – stwierdza kard. Tarcisio Bertone.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.