Migranci - wspólnie tworzymy przyszłość

W Paryżu trwa 85. sesja Francuskich Tygodni Społecznych. Zostały one zainicjowane w roku 1904 przez dwóch świeckich katolików z Francji : Marius’a Gonin’a oraz Adéodat’a Boissard’a, a ich ideą było upowszechnianie nauczania społecznego Kościoła oraz poszukiwanie możliwości zastosowania go w życiu społecznym, szczególnie w zakresie poprawy warunków pracy robotników, w kontekście encykliki Leona XIII Rerum Novarum. Temat tegorocznej sesji brzmi: „Migranci – wspólnie tworzymy przyszłość”.

W czasie trzech dni obrad socjolodzy, historycy, parlamentarzyści, ludzie Kościołów zabierają głos na takie tematy, jak integracja społeczna, zaangażowanie Kościołów w pracę z imigrantami, polityka migracyjna, islam i muzułmanie we Francji, etc.

Jérôme Vignon, przewodniczący Francuskich Tygodni Społecznych, zapytany o to, w jaki sposób Kościoły i Kościół katolicki we Francji mogą przyczynić się do refleksji nad migracją, odpowiedział: „W Europie, wobec fali ksenofobii i obaw, Kościół powinien zostać usłyszany i dodać odwagi polityce. Widzimy, że potrzebujemy imigrantów i że zajmują oni ważne miejsce w naszych społeczeństwach. Jednak te obiektywne argumenty nie dotykają serca. Wkład Kościoła katolickiego, odwaga biskupów i Papieża są konieczne i niezastąpione”.

26 listopada w sesji inauguracyjnej pod hasłem: „Imigracja: postrzeganie, ocena, wyzwania. Od odczuć do podjęcia konkretnych środków” uczestniczyły osobistości polityczne, cywilne i religijne, jak kard. André Vingt-Trois, arcybiskup Paryża i przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, Jean-Charles Tenreire, przewodniczący Kościoła reformowanego i abp Gabriel de Comane, z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Europie Zachodniej.

27 listopada refleksja dotyczy tematu: „Integracja: między rzeczywistością a modelem”, a jutrzejszy, ostatni dzień, poświęcony rozwojowi polityki migracyjnej, rozpocznie się nabożeństwem ekumenicznym, sprawowanym przez wspomnianych kardynałów i biskupów trzech Kościołów.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Czwartek
dzień
22°C Czwartek
wieczór
17°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »