W Paryżu trwa 85. sesja Francuskich Tygodni Społecznych. Zostały one zainicjowane w roku 1904 przez dwóch świeckich katolików z Francji : Marius’a Gonin’a oraz Adéodat’a Boissard’a, a ich ideą było upowszechnianie nauczania społecznego Kościoła oraz poszukiwanie możliwości zastosowania go w życiu społecznym, szczególnie w zakresie poprawy warunków pracy robotników, w kontekście encykliki Leona XIII Rerum Novarum. Temat tegorocznej sesji brzmi: „Migranci – wspólnie tworzymy przyszłość”.
W czasie trzech dni obrad socjolodzy, historycy, parlamentarzyści, ludzie Kościołów zabierają głos na takie tematy, jak integracja społeczna, zaangażowanie Kościołów w pracę z imigrantami, polityka migracyjna, islam i muzułmanie we Francji, etc.
Jérôme Vignon, przewodniczący Francuskich Tygodni Społecznych, zapytany o to, w jaki sposób Kościoły i Kościół katolicki we Francji mogą przyczynić się do refleksji nad migracją, odpowiedział: „W Europie, wobec fali ksenofobii i obaw, Kościół powinien zostać usłyszany i dodać odwagi polityce. Widzimy, że potrzebujemy imigrantów i że zajmują oni ważne miejsce w naszych społeczeństwach. Jednak te obiektywne argumenty nie dotykają serca. Wkład Kościoła katolickiego, odwaga biskupów i Papieża są konieczne i niezastąpione”.
26 listopada w sesji inauguracyjnej pod hasłem: „Imigracja: postrzeganie, ocena, wyzwania. Od odczuć do podjęcia konkretnych środków” uczestniczyły osobistości polityczne, cywilne i religijne, jak kard. André Vingt-Trois, arcybiskup Paryża i przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, Jean-Charles Tenreire, przewodniczący Kościoła reformowanego i abp Gabriel de Comane, z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Europie Zachodniej.
27 listopada refleksja dotyczy tematu: „Integracja: między rzeczywistością a modelem”, a jutrzejszy, ostatni dzień, poświęcony rozwojowi polityki migracyjnej, rozpocznie się nabożeństwem ekumenicznym, sprawowanym przez wspomnianych kardynałów i biskupów trzech Kościołów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.