Niemiecka Konferencja Biskupów zdystansowała się od inicjatywy, by 10 maja w kościołach na terenie całego kraju błogosławić pary zakochanych, w tym homoseksualistów.
W oficjalnym oświadczeniu przewodniczący niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing, odnosząc się do tej inicjatywy, nazwanej „Liebe gewinnt” (Miłość zwycięża), zaznaczył, że „nie uważa akcji publicznych, takich jak te zaplanowane na 10 maja, za użyteczny znak lub drogę naprzód”. Msze święte z błogosławieństwem mają swoją godność teologiczną i znaczenie duszpasterskie. Nie są one odpowiednie jako instrumenty demonstracji polityczno-kościelnych lub akcji protestacyjnych.
„Oczywiście, osoby o orientacji homoseksualnej, także te, które żyją w związkach partnerskich z osobami tej samej płci, mają swoje miejsce w Kościele i są u nas mile widziane” - podkreślił jednocześnie bp Bätzing. Przypomniał, że do posługi Kościoła należy duszpasterskie towarzyszenie im.
Bp Bätzing powtórzył też swoją ocenę, że w Niemczech i w innych częściach Kościoła powszechnego od pewnego czasu toczą się dyskusje wokół tego, w jaki sposób Kościół powinien rozwijać nauczanie o moralności seksualnej, także w odniesieniu do homoseksualizmu. Powinno się to dokonać „w oparciu o podstawowe prawdy wiary i moralności, o postępującą refleksję teologiczną, a także w otwarciu na nowe wyniki nauk humanistycznych i sytuacje życiowe współczesnych ludzi”, uważa biskup Limburga.
Akcja „Miłość zwycięża” została zainicjowana 15 marca przez proboszcza z Hamm ks. Bernda Mönkebüschera, proboszcza z Würzburga ks. Burkharda Hose i ks. Carstena Leinhäusera, proboszcza ze Spiry - w tym samym dniu, w którym Kongregacja Nauki Wiary opublikowała stanowisko Kościoła w sprawie błogosławienia związków homoseksualnych. W dokumencie tym, wydanym za zgodą papieża czytamy między innymi, że „nie jest dozwolone udzielanie błogosławieństwa związkom, także stałym związkom partnerskim, które zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem (czyli poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, który sam w sobie jest otwarty na przekazywanie życia), jak to ma miejsce w przypadku związków między osobami tej samej płci”.
Na znak protestu przeciwko tej decyzji, 2600 proboszczów, diakonów, asystentów duszpasterskich odpowiedziało pozytywnie na zaproszenie trzech księży, organizując i zapraszając innych duchownych do zorganizowania na całym terytorium Republiki Federalnej Niemiec dnia Mszy św. z błogosławieństwem dla „wszystkich kochających się par”. Kwestia ta ma być też przedmiotem dyskusji w ramach tzw. Drogi Synodalnej.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.