Ponad połowa prezydentów to niezależni

W wyborach samorządowych Polacy wybrali 107 prezydentów miast. 64 z nich to osoby, które sukces odniosły, startując pod własnym szyldem. Siedmioma miastami - decyzją wyborców - rządzić będą kobiety.

W I turze głosowania gospodarzami miast zostały 53 osoby, w drugiej - 54.

Już w pierwszym głosowaniu wybrani zostali prezydenci 8 miast wojewódzkich: Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO), Wrocławia - Rafał Dutkiewicz (niezależny), Kielc - Wojciech Lubawski (niezależny) Rzeszowa - Tadeusz Ferenc (niezależny), Katowic - Piotr Uszok (niezależny), Białegostoku - Tadeusz Truskolaski (PO), Gdańska - Paweł Adamowicz (PO), Gorzowa - Tadeusz Jędrzejczak (niezależny).

W pozostałych 8 miastach wojewódzkich wybory prezydentów rozstrzygnęły się w II turze. Prezydentem Łodzi została Hanna Zdanowska (PO), Bydgoszczy - Rafał Bruski (PO), Poznania - Ryszard Grobelny (niezależny), Lublina - Krzysztof Żuk (PO), Szczecina - Piotr Krzystek (niezależny), Krakowa - Jacek Majchrowski (niezależny), Olsztyna - Piotr Grzymowicz (niezależny), Opole - Ryszard Zembaczyński (PO).

Na 16 miast wojewódzkich, w 9 rządzą prezydenci, który w wyborach startowali pod własnym szyldem.

W pozostałych miastach prezydentami zostali:

WOJ. DOLNOŚLĄSKIE:

  • - Legnica - Tadeusz Krzakowski (należący do SLD, startujący z własnego komitetu) - I tura
  • - Głogów - Jan Zubowski (PiS) - I tura
  • - Lubin - Robert Raczyński (niezależny) - I tura
  • - Bolesławiec - Piotr Roman (niezależny) - I tura
  • - Jelenia Góra - Marcin Zawiła (PO) - II tura
  • - Wałbrzych - Piotr Kruczkowski (PO) - II tura
  • - Świdnica - Wojciech Murdzek (niezależny) - II tura

WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIE:

  • Grudziądz - Robert Malinowski (PO) - I tura
  • Toruń - Michał Zaleski (niezależny) - I tura
  • Inowrocław - Ryszard Brejza (niezależny)
  • Włocławek - Andrzej Pałucki (SLD) - II tura

WOJ. LUBELSKIE:

  • Zamość - Marcin Zamoyski (niezależny) - I tura
  • Chełm - Agata Fisz (niezależna) - I tura
  • Puławy - Janusz Grobel (niezależny) - I tura
  • Biała Podlaska - Andrzej Czapski (niezależny) - II tura.

WOJ. LUBUSKIE:

  • Zielona Góra - Janusz Kubicki (SLD) - I tura
  • Nowa Sól - Wadim Tyszkiewicz (niezależny) - I tura

WOJ. ŁÓDZKIE:

  • Piotrków Trybunalski - Krzysztof Chojniak (niezależny) - I tura
  • Pabianice - Zbigniew Dychto (niezależny) - I tura
  • Kutno - Zbigniew Burzyński (niezależny) - I tura
  • Skierniewice - Leszek Trębski (niezależny) - II tura
  • Bełchatów - Marek Chrzanowski (niezależny) - II tura
  • Radomsko - Anna Milczanowska (niezależna) - II tura
  • Sieradz - Jacek Walczak (PO) - II tura
  • Tomaszów Mazowiecki - Rafał Zagozdon (niezależny) - II tura
  • Zduńskia Wola - Piotr Niedźwiecki (niezależny) - II tura
  • Zgierz - Iwona Wieczorek (PSL) - II tura

WOJ. MAŁOPOLSKIE:

  • Tarnów - Ryszard Ścigała (PO) - I tura
  • Nowy Sącz - Ryszard Nowak (PiS) - I tura
  • Oświęcim - Jacek Grosser (niezależny) - II tura

WOJ. MAZOWIECKIE

  • Siedlce - Wojciech Kudelski (PiS) - I tura
  • Ostrołęka - Janusz Kotowski (PiS) - I tura
  • Legionowo - Roman Smogorzewski (PO) - I tura
  • Pruszków - Jan Starzyński (niezależny) - I tura
  • Radom - Andrzej Kosztowniak (PiS) - II tura
  • Ciechanów - Waldemar Wardziński (PO) - II tura
  • Płock - Andrzej Nowakowski (PO) - II tura
  • Otwock - Zbigniew Szczepaniak (niezależny) - II tura
  • Żyrardów - Andrzej Wilk (niezależny) - II tura

WOJ. OPOLSKIE:

  • Kędzierzyn-Koźle - Tomasz Wantuła (niezależny) - II tura

WOJ. PODKARPACKIE:

  • Przemyśl - Robert Choma (niezależny) - I tura
  • Krosno - Piotr Przytocki (niezależny) - I tura
  • Tarnobrzeg - Norbert Mastalerz (niezależny) - II tura
  • Stalowa Wola - Andrzej Szlęzak (niezależny) - II Tura
  • Mielec - Janusz Chodorowski (niezależny) - II tura

WOJ. PODLASKIE:

  • Suwałki - Czesław Renkiewicz (niezależny) - I tura
  • Łomża - Mieczysław Czerniawski (SLD) - II tura

WOJ. POMORSKIE:

  • Gdynia - Wojciech Szczurek (niezależny) - I tura
  • Wejherowo - Krzysztof Hildebrandt (niezależny) - I tura,
  • Sopot - Jacek Karnowski (niezależny, popierany przez PO) - II tura
  • Słupsk - Maciej Kobyliński (należy do SLD, starował z własnego komitetu) - II tura
  • Starogardzie Gdańskim - Edmund Stachowicz (należy do SLD, startował z własnego komitetu) - II tura
  • Tczew - Mirosław Pobłocki (niezależny) - II tura

WOJ. ŚLĄSKIE:

  • Bielsko-Biała - Jacek Krywult (niezależny) - I tura
  • Knurów - Adam Rams (niezależny) - I tura
  • Jaworzno - Paweł Silbert (niezależny) - I tura
  • Piekary Śląskie - Stanisław Korfanty (niezależny) - I tura
  • Racibórz - Mirosław Lenk (PO) - I tura
  • Siemianowice Śląskie - Jacek Guzy (niezależny) - I tura
  • Tychy - Andrzej Dziuba (niezależny) - I tura
  • Zabrze - Małgorzata Mańska-Szulik (niezależny) - I tura
  • Żory - Waldemar Socha (niezależny) - I tura
  • Bytom - Piotr Koj (PO) - II tura
  • Chorzów - Andrzej Kotala (PO) - II tura
  • Częstochowa - Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) - II tura
  • Dąbrowa Górnicza - Zbigniew Podraza (SLD) - II tura
  • Gliwice - Zygmunt Frankiewicz (niezależny) - II tura
  • Jastrzębie Zdrój - Marian Janecki (niezależny) - II tura
  • Mysłowicach - Edward Lasok (niezależny) - II tura
  • Ruda Śląska - Grażyna Dziedzic (niezależna) - II tura
  • Rybnik - Adam Fudali (niezależny) - II tura
  • Sosnowiec - Kazimierz Górski (SLD) - II tura
  • Świętochłowice - Dawid Kostempski (PO) - II tura
  • Wodzisław Śląski - Mieczysław Kieca (PO) - II tura
  • Zawierciu - Ryszard Mach (niezależny) - II tura
  • Będzinie - Radosław Baran (niezależny) - II tura

WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE:

  • Starachowice - Wojciech Bernatowicz (PiS) - I tura
  • Skarżysko-Kamienna - Roman Wojcieszek (niezależny, popierany przez PiS) - I tura
  • Ostrowiec Świętokrzyski - Jarosław Wilczyński (niezależny) - II tura

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE:

  • Ełk - Tomasz Andrukiewicz (niezależny) - I tura
  • Elbląg - Grzegorz Nowaczyk (PO) - II tura

WOJ. WIELKOPOLSKIE:

  • Gniezno - Jacek Kowalski (SLD) - I tura
  • Leszno - Tomasz Malepszy (SLD) - I tura
  • Kalisz - Janusz Pęcherz (niezależny) - I tura
  • Piła - Piotra Głowski (PO) - I tura
  • Koninie - Józef Nowicki (SLD) - II tura
  • Ostrowie Wielkopolskim - Jarosław Urbaniak (PO) - II tura

WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIE:

  • Świnoujście - Janusz Żmurkiewicz (SLD) - I tura
  • Stargard Szczeciński - Sławomir Pajor (niezależny) - I tura
  • Koszalinie, Piotr Jedliński (PO) - II tura
  • Kołobrzegu - Janusz Gromek (PO) - II tura

Wśród 107 prezydentów 63 startowało w wyborach pod własnym szyldem; 25 startowało jako kandydaci PO; 6 - PiS; SLD - 11 oraz jeden kandydat należący do SLD startował z własnego komitetu, PSL - 1.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
17°C Piątek
dzień
wiecej »