Chiny: Policja uprowadza biskupów

Chińska policja uprowadzała biskupów, by uczestniczyli w Zgromadzeniu Przedstawicieli Katolików Chińskich – donosi agencja Asianews.

Jednocześnie przypomniano słowa Benedykta XVI z listu do katolików chińskich z 207 r., gdzie papież stwierdził, iż działalności tego typu nie da się pogodzić z wiarą katolicką.

Otwarte dziś w Pekinie Zgromadzenie Przedstawicieli Katolików Chińskich ma dokonać wyboru m.in. przewodniczącego Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich oraz tzw. Rady Biskupów Chińskich – nieuznawanego przez Watykan odpowiednika konferencji episkopatu w innych krajach. Oba te stanowiska pozostają nie obsadzone odpowiednio od 2007 i 2005 r., gdy zmarli ówcześni szefowie tych gremiów: bp Fu Tieshan (PSKCh) i bp Joseph Liu Yuanren. Obrady otoczone są tajemnicą i nie poinformowała o nich nawet rządowa agencja Xinhua. Biskupi (uznani przez władze) są zdominowani przez „przedstawicieli społeczności katolickiej” oraz delegatów rządowych. Wcześniej wszyscy uczestnicy otrzymali wskazówki od reżysera tego spektaklu – wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Patriotycznego, Liu Bainiana. Zgromadzenie odkładane było co najmniej od czterech lat, gdyż biskupi, dochowując posłuszeństwa Stolicy Apostolskiej uchylali się od uczestnictwa w farsie tego typu.

Jak informuje agencja Asianews wielu biskupów, nie chcąc brać udziału w Zgromadzeniu
ukryło się lub poinformowało o swej chorobie, inni zostali uprowadzani przez funkcjonariuszy rządowych i zmuszeni wbrew swej woli do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Jeszcze inni, wiedząc że nie są w stanie umknąć, zgodzili się na wyjazd do Pekinu, ale zdecydowali, że nie będą koncelebrowali Mszy św. z biskupami, którzy znajdują się w stanie ekskomuniki, przyjmując sakrę bez zgody Ojca Świętego. Niestety są również biskupi, którzy nie wykazali żadnego sprzeciwu.

Do najpoważniejszych niepokojów doszło w Hengshui (w prowincji Hebei), gdzie bpa Fenga Xinmao pojmało około 100 policjantów, walczących z wiernymi, którzy ochraniali swego biskupa. W zajściach jeden z wiernych został ranny. W minionych dniach biskup trzymany był w izolacji, lecz wiernym udało się wyrwać go z rąk policji i przewieźć do budynku kurii biskupiej. Po wielu godzinach oblężenia biskup Feng Xinmao został uprowadzony na nowo wczoraj wieczorem o godz. 20.30 czasu lokalnego i przewieziony do Pekinu, by uczestniczył w Zgromadzeniu Przedstawicieli Katolików Chińskich.

Inny z biskupów, Li Lianghui z Cangzhou (prowincja Hebei) ukrył się, aby uniknąć uczestnictwa w spotkaniu. Policja zagroziła diecezji, że jeśli hierarcha się nie zgłosi, będzie poszukiwany w całym kraju jako „niebezpieczny przestępca”.

Zwołanie Zgromadzenia Przedstawicieli Katolików Chińskich i uprowadzenia biskupów kładą się cieniem na relacjach między władzami ChRL a Stolicą Apostolską. Poważnym ciosem było także nielegalne, bez zgody papieża udzielenie sakry biskupiej ks. Guo Jincai w Chengde 20 listopada br. Do udziału w tej uroczystości zmuszono ośmiu biskupów oficjalnych, co Watykan określił jako poważne pogwałcenie wolności religijnej i osobistej godności biskupów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Czwartek
rano
31°C Czwartek
dzień
32°C Czwartek
wieczór
27°C Piątek
noc
wiecej »