Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się we wtorek w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Po rozmowach Blinken podkreślił chęć odbudowy relacji USA z Palestyńczykami i zapowiedział ponowne otwarcie konsulatu generalnego w Jerozolimie.
Konsulat generalny USA w Jerozolimie był odpowiedzialny za utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z Autonomią Palestyńską. Były prezydent USA Donald Trump obniżył rangę placówki i podporządkował ją amerykańskiej ambasadzie w Izraelu, której siedziba została przeniesiona do Jerozolimy.
Posunięcia Trumpa wzburzyły Palestyńczyków, którzy postrzegają, okupowaną w myśl prawa międzynarodowego przez Izrael, Wschodnią Jerozolimę jako stolicę swojego przyszłego państwa - przypomina agencja AP. Szef dyplomacji USA nie podał dokładnej daty ponownego otwarcia konsulatu.
Po rozmowach z Abbasem Blinken podkreślił zaangażowanie USA w odbudowę stosunków z Autonomią Palestyńską i Palestyńczykami. Ta więź ma być budowana na "wzajemnym szacunku i wspólnym przekonaniu o tym, że Palestyńczycy i Izraelczycy w takim samym stopniu zasługują na bezpieczeństwo, wolność i godność" - zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji.
Podróżujący po Bliskim Wschodzie Blinken spotkał się wcześniej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Sekretarz stanu odwiedzi również Egipt i Jordanię.
Szef dyplomacji USA stara się wzmocnić obowiązujące od piątku nad ranem zawieszenie broni między Izraelem a rządzącą Strefą Gazy radykalną organizacją palestyńską Hamas po ostatniej eskalacji konfliktu.
Blinken stara się również wzmocnić na arenie międzynarodowej, jak i w palestyńskiej polityce, rywalizującego z Hamasem Abbasa - ocenia AP. Abbas stoi na czele wspieranej przez społeczność międzynarodową Autonomii Palestyńskiej, która sprawuje władzę nad częścią okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu. Od 2007 r. pozostający w konflikcie z rządem w Ramallah Hamas samodzielnie zarządza Strefą Gazy.
Sekretarz stanu nie odwiedzi Gazy, Hamas jest uważany przez Izrael, USA i UE za organizację terrorystyczną. Amerykański dyplomata zapowiedział międzynarodową inicjatywę pomocową na rzecz odbudowy palestyńskiej enklawy po ostatnich zniszczeniach. Podkreślił, że na tym programie nie skorzysta Hamas.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.