Blinken: USA chcą odbudować relacje z Autonomią Palestyńską

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się we wtorek w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Po rozmowach Blinken podkreślił chęć odbudowy relacji USA z Palestyńczykami i zapowiedział ponowne otwarcie konsulatu generalnego w Jerozolimie.

Konsulat generalny USA w Jerozolimie był odpowiedzialny za utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z Autonomią Palestyńską. Były prezydent USA Donald Trump obniżył rangę placówki i podporządkował ją amerykańskiej ambasadzie w Izraelu, której siedziba została przeniesiona do Jerozolimy.

Posunięcia Trumpa wzburzyły Palestyńczyków, którzy postrzegają, okupowaną w myśl prawa międzynarodowego przez Izrael, Wschodnią Jerozolimę jako stolicę swojego przyszłego państwa - przypomina agencja AP. Szef dyplomacji USA nie podał dokładnej daty ponownego otwarcia konsulatu.

Po rozmowach z Abbasem Blinken podkreślił zaangażowanie USA w odbudowę stosunków z Autonomią Palestyńską i Palestyńczykami. Ta więź ma być budowana na "wzajemnym szacunku i wspólnym przekonaniu o tym, że Palestyńczycy i Izraelczycy w takim samym stopniu zasługują na bezpieczeństwo, wolność i godność" - zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Podróżujący po Bliskim Wschodzie Blinken spotkał się wcześniej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Sekretarz stanu odwiedzi również Egipt i Jordanię.

Szef dyplomacji USA stara się wzmocnić obowiązujące od piątku nad ranem zawieszenie broni między Izraelem a rządzącą Strefą Gazy radykalną organizacją palestyńską Hamas po ostatniej eskalacji konfliktu.

Blinken stara się również wzmocnić na arenie międzynarodowej, jak i w palestyńskiej polityce, rywalizującego z Hamasem Abbasa - ocenia AP. Abbas stoi na czele wspieranej przez społeczność międzynarodową Autonomii Palestyńskiej, która sprawuje władzę nad częścią okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu. Od 2007 r. pozostający w konflikcie z rządem w Ramallah Hamas samodzielnie zarządza Strefą Gazy.

Sekretarz stanu nie odwiedzi Gazy, Hamas jest uważany przez Izrael, USA i UE za organizację terrorystyczną. Amerykański dyplomata zapowiedział międzynarodową inicjatywę pomocową na rzecz odbudowy palestyńskiej enklawy po ostatnich zniszczeniach. Podkreślił, że na tym programie nie skorzysta Hamas.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
31°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
26°C Czwartek
dzień
wiecej »