Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
Amnesty International mówi o 9 zabitych a Czerwony Krzyż o 80 rannych. Inne źródła podają 11 zabitych.
Premier Ouattary, Soro, apeluje do ponownego marszu w piątek.
Około południa doszło także do wymiany ognia z broni ciężkiej między wojskami armii państwowej a Nowymi Siłami pro-Ouattara w okolicach „Republiki Golfijskiej” strzeżonej także przez 800 niebieskich hełmów Narodów Zjednoczonych. Nowe Siły zanotowały 2 żołnierzy zabitych i 1 rannego.
Waszyngton podał informację o uderzeniu zagubionej rakiety w mur ambasady USA w Abidżanie, znajdującej się niedaleko hotelu Golf.
Dyplomaci amerykańscy dają prezydentowi Gbagbo limit na przekazanie władzy prezydenckiej Ouattarze.
Odgłosy pojedynczych strzałów cichną około 17.00.
0.00 – 5.00 – godzina policyjna
Środa 15.12.2010
Zablokowanie możliwości wysyłania wiadomości sms kosztuje operatorów telefonii komórkowej około 76 000 € dziennie.
Generał Philppe Mangou, szef sił Obrony i Bezpieczeństwa Naronowego pro Gbagbo, w wystąpieniu telewizyjnym, zaapelował do mieszkańców kraju o nieuczestniczenie w jutrzejszym marszu mającym na celu przejęcie siedziby Radia i Telewizji państwowej przez zwolenników Ouattary. Obarczył także odpowiedzialnością jednostki sił Narodów Zjednoczonych, stacjonujących w Abidżanie, za nieprzewidziane konsekwencje jakie mogą wyniknąć w związku z czwartkowym marszem.
W odpowiedzi, rzecznik prasowy ONZ w Abidżanie, Hamadoun Touré, uznał te oskarżenia za fałszywe, niesprawiedliwe i nieuzasadnione.
Sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, wyraził swoje zaniepokojenie coraz bardziej napiętą sytuacją na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zaapelował także do przedstawicieli partii politycznych o unikanie jakichkolwiek działań mogących prowadzić do przemocy.
W stolicy administracyjnej kraju, Yammoussoukro, doszło do starć między policją a manifestantami pro Ouattara. Według organizatorów manifestacji około 30 osób zostało rannych w wyniku postrzałów. Władze szpitala, do którego przewieziono rannych nie potwierdzają tej liczby.
Minister do Spraw Młodzieży i Zatrudnienia (Ministre de la Jeunesse et de l`Emploi) rządu Gbagbo, Charles Ble Goude, stający na czele manifestacji anty francuskich w 2003 i 2004 w Abidżanie, spotkał się z około 3000 młodych w pałacu kultury i sportu. Przemówienie początkowo dotyczyło programu zmniejszenia bezrobocia w kraju.Po kilkunastu minutach (i po zdjęciu marynarki) minister zapowiedział „szybką reakcję” na jutrzejszy marsz na Radio i Telewizję. „Nie jestem gotów tolerowania wampirów chcących pić naszą krew. Zareaguję wkrótce” – powiedział minister. Pokazując młodzieży swoje puste dłonie, minister wykrzykiwał : „moje ręce są puste. Nie ma w nich broni, ale w danym momencie jestem gotów pochwycić premiera Soro gołymi rękoma”. W swoim przemówieniu minister oskarżył Francję i ONZ za popieranie Nowych Sił premiera Soro i próbę destabilizacji kraju dodając: „niech by to była nawet najpotężniejsza armia – i tak zostanie pokonana”. Na zakończenie przemówienia premier dodał: „chcemy żyć i widzieć nasz kraj w rozwoju, ale jesteśmy także gotowi umrzeć aby mogło się to zrealizować”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.