Sejm o sytuacji na Białorusi

Prezydium sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych potępiło we wtorek sytuację na Białorusi i zażądało od jej władz zaprzestania stosowania przemocy wobec opozycji. W swoim stanowisku posłowie zaapelowali też o stanowczą reakcję w tej sprawie Polski, Rady Europy i UE.

Prezydium sejmowej komisji spraw zagranicznych, w którym zasiadają posłowie: Andrzej Halicki (PO), Karol Karski (PiS), Tadeusz Iwiński (SLD) i Robert Tyszkiewicz (PO) w imieniu całej komisji wyraziło "najgłębsze oburzenie i stanowcze potępienie wobec pobicia i uwięzienia uczestników manifestacji na ulicach Mińska".

"Aresztowania kandydatów na urząd prezydenta Białorusi i przeprowadzenie rewizji w ich sztabach wyborczych należy ocenić jako urągające nie tylko normom demokratycznym, lecz także zasadom cywilizowanego świata" - czytamy w ich stanowisku przedstawionym we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie.

Białoruska opozycja zakwestionowała wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich, w których Alaksandr Łukaszenka zdobył niemal 80 proc. głosów. Siedmiu opozycyjnych kandydatów zatrzymano w nocy z niedzieli na poniedziałek po rozpędzeniu przez białoruską milicję wielotysięcznej manifestacji, która odbyła się po wyborach w Mińsku.

Posłowie Komisji Spraw Zagranicznych zażądali "od władz w Mińsku natychmiastowego zaprzestania stosowania przemocy i represji oraz uwolnienia wszystkich zatrzymanych po wyborach prezydenckich". "Wzywamy także władze Białorusi do niezwłocznego rozpoczęcia dialogu z opozycją demokratyczną w interesie przyszłości kraju" - czytamy w apelu.

Zdaniem posłów "wybory prezydenckie na Białorusi nie mogą zostać uznane za wolne i uczciwe". Ich zdaniem wydarzenia niedzieli wyborczej w Mińsku potwierdziły, że "względnie spokojna kampania wyborcza była jedynie inscenizacją na użytek opinii międzynarodowej, zaś faktyczną legitymacją władzy pozostają przemoc i represje polityczne".

"Powrót władz białoruskich do rządów przemocy wymaga stanowczej i konkretnej reakcji Polski, Rady Europy i Unii Europejskiej. W sferze kontaktów międzynarodowych i dyplomatycznych należy wdrożyć szerokie sankcje dyplomatyczne dla tych przedstawicieli reżimu, którzy uczestniczą w procesie łamania zasad demokracji, prawa wyborczego oraz odpowiadają za represje wobec przedstawicieli opozycji demokratycznej i społeczeństwa" - czytamy w stanowisku.

Posłowie zaapelowali o zwiększenie wsparcia finansowego dla organizacji obrony praw człowieka działających na Białorusi oraz dla wolnych mediów skierowanych do społeczeństwa białoruskiego.

Karski poinformował ponadto, że klub PiS chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych ws. sytuacji na Białorusi oraz kontaktów polsko-białoruskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
14°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
9°C Środa
rano
wiecej »