Mąż i ojciec na straży rodziny

To mężczyzna, mąż i ojciec jest przede wszystkim powołany do tego, aby stać na straży małżeństwa i rodziny. To mąż i ojciec jest tym pierwszym, który ma bronić życia dzieci od poczęcia do naturalnej śmierci – mówił bp Bogdan Wojtuś podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej w Niedzielę Świętej Rodziny. Eucharystii przewodniczył prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

Gnieźnieński biskup pomocniczy kilkakrotnie posłużył się przykładem św. Józefa, który chcąc chronić swoich najbliższych przed prześladowaniem, uszedł wraz z nimi do Egiptu. Jak mówił, jego troska, opieka i odpowiedzialność powinna być wzorem także dla współczesnych mężów i ojców.

„Wstań i uchodź do Egiptu! A więc tak kształtuj życie społeczne, aby nie godziło ono w życie dziecka. Tak twórz prawo, aby stało ono na straży tego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zadbaj o to, aby małżeństwa i rodziny miały zapewniony byt i warunki do wychowania dzieci” – apelował bp Wojtuś.

Przypomniał również, że to rodzina jest najbardziej optymalnym środowiskiem rozwoju człowieka, a rodzice są pierwszymi, głównymi, najważniejszymi i niezastąpionymi wychowawcami.

„W rodzinie rodzą się i zespalają wszystkie więzi. Tylko w rodzinie człowiek może się harmonijnie rozwijać. Wszystko, co dzieje się w rodzinie, kształtuje przyszłe, społeczne postawy dziecka. Jeśli w rodzinie zabraknie miłości, opieki, wzorców i przykładów, dziecko w dorosłym życiu nie będzie potrafiło odnaleźć się w społeczeństwie. Dom rodzinny to nie miejsce, w którym mieszkamy. Dom rodzinny to miejsce, w którym nas chcą, rozumieją i kochają” – mówił gnieźnieński biskup pomocniczy.

W Mszy św. uczestniczyli członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich, m.in. Bractwa Świętej Rodziny, które – podobnie jak w ub. roku – wystosowało apel o obronę życia i rodziny. W tekście czytamy m.in.: „Jesteśmy mieszkańcami miasta, które jest kolebką chrześcijaństwa w Polsce. Spotykamy się w święto Świętej Rodziny z Nazaretu, by dziękować Panu Bogu za dar naszych rodzin i wolną Ojczyznę. Stajemy tu w dniu szczególnym, w przeddzień 92. rocznicy rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego. Wtedy nasi przodkowie stawali do walki o wolną Polskę, o wolną polską rodzinę. Pragniemy, krocząc ich śladem, bronić najświętszych wartości i wolności”.

W apelu przywołano także zapisy Konstytucji Rzeczypospolitej, mówiące o prawnej ochronie życia i rodziny - artykuł 18: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej” oraz artykuł 38: „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RODZINA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
2°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
wiecej »