„Morskie drogi” - taki tytuł nosi ekspozycja czynna obecnie w przedsionku Muzeów Watykańskich. Pisze o niej na łamach watykańskiego dziennika „L`Osservatore Romano" jej kustosz Nicola Mapelli, który kieruje działem etnologii placówki.
60 wystawionych tam modeli łodzi pochodzi z większej kolekcji, zgromadzonej z okazji Wystawy misyjnej w 1925 roku, zorganizowanej z inicjatywy Piusa XI. Jedyną oryginalną jednostką jest wielka piroga w Wysp Salomona, dziesięciometrowej długości, która specjalnie na tę okazję została odrestaurowana.
Autor artykułu przypomina, że watykańskie Muzeum Etnograficzne powstało z woli papieża Piusa XI 12 listopada 1926 roku, a trzon jego zbiorów stanowiły eksponaty nadesłane na wspomnianą wystawę misyjną. Początkowo siedzibą placówki był Pałac Laterański. W 1963 roku zostało zamknięte, a następnie, na życzenie Jana XXIII, przeniesione tymczasowo do Palazzo San Callisto na Zatybrzu.
W obecnej siedzibie w Watykanie wznowiło swoją działalność w 1973 roku. Obecne posiada ponad 80 tysięcy eksponatów i dzieł sztuki, w większości pochodzących z Azji, następnie w kolejności z Afryki, Ameryki i Oceanii. Od 15 października czynna jest w nim wystawa ilustrująca kulturę australijskich aborygenów, zatytułowana „Rituals of Life”. W jej otwarciu udział wzięli przedstawiciele aborygenów, którzy towarzyszyli arcybiskupowi Sydney kardynałowi George Pellowi.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.