Polska to jeden z nielicznych krajów, którego zawodnicy przyjechali na Olimpiadę ze swoim duszpasterzem. Jest nim salezjanin, ks. Edward Pleń, który towarzyszy sportowcom w letnich i zimowych igrzyskach od 19 lat. Oprócz niego w wiosce olimpijskiej jest jeszcze dwóch duchownych: greckokatolicki i muzułmański.
Z powodu pandemii i wprowadzonych w Tokio surowych obostrzeń sanitarnych zawodnicy nie mają możliwości uczestniczenia w nabożeństwach w miejscowych kościołach. Dlatego ks. Pleń towarzyszy im w wiosce olimpijskiej niemalże 24 godziny na dobę. „Jestem tam, gdzie powinien być ksiądz i Kościół, z ludźmi. Dużo się dzieje, bo sportowcom w takich chwilach towarzyszą silne emocje, czasem jest to wielka euforia zwycięstwa, a czasem dramat porażki, rozmawiamy o tym codziennie” – powiedział Radiu Watykańskiemu salezjanin.
Zobacz serwis: olimpiada.gosc.pl
„Wioska olimpijska to moja parafia. Odprawiam Msze i udzielam innych sakramentów. Sportowcy bardzo mnie zaskakują. Mają takie mnóstwo intencji modlitewnych, że w pierwszą niedzielę po przyjeździe odprawiłem w wiosce olimpijskiej aż trzy Msze i do tego kilka kolejnych w tygodniu – powiedział w rozmowie z papieską rozgłośnią ks. Edward Pleń. – Często rozmawiam ze sportowcami. Najczęściej są to rozmowy bardzo szczere i pełne sympatii. Często powtarzam im słowa św. Augustyna, który powiedział, że dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą, ale tłumaczę: nie szukaj przeciwników, bo w sporcie i w życiu nie powinno być wrogów, wszyscy przecież nazywamy Ojcem jednego Boga. Największym przeciwnikiem w sporcie jestem sam dla siebie, moja przeciętność, bylejakość, nieuporządkowane sprawy.“
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.