Młodzież potrzebuje wspólnoty

- Młodzież potrzebuje doświadczenia wspólnoty - powiedział w rozmowie z KAI przebywający w Rotterdamie bp Henryk Tomasik. Krajowy duszpasterz młodzieży bierze udział w trwającym w Holandii 33. Europejskim Spotkaniu Młodych. Hierarcha wyraził nadzieję, że wielu polskich uczestników spotkania w Rotterdamie weźmie również udział w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie.

Nawiązując do wypowiedzi biskupa Rotterdamu Adrianusa van Luyna, który uznał spotkanie Taizé w Holandii za przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, bp Tomasik wyraził nadzieję, że wielu spośród 6 tys. polskich uczestników Europejskiego Spotkania Młodych pojedzie także do Hiszpanii. „Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, ale wcześniej zapraszam do tego, abyśmy się włączyli w przygotowanie do tego wydarzenia, nawet wówczas, jeśli nie będziemy mogli pojechać” - powiedział bp Tomasik.

W kontekście trwającego w Rotterdamie spotkania młodych, organizowanego przez Wspólnotę z Taizé, krajowy duszpasterz młodzieży podkreślił, że młodzież potrzebuje doświadczenia wspólnoty, także takiej, która wyznaje swoją wiarę. „Tak należy patrzeć na te spotkania. Mają one już swoją tradycję. Polacy zawsze bardzo licznie uczestniczyli w tych spotkaniach i w tym znaczeniu można potraktować to jako etap przygotowania do spotkania w Madrycie. Młodzi potrzebują doświadczenia wspólnoty” - podkreślił bp Tomasik.

W jego opinii braciom ze Wspólnoty z Taizé udaje się realizować główną myśl spotkań - jest to pielgrzymka zaufania przez ziemię. „Rzeczywiście te spotkania są taką wymianą darów duchowych. Gospodarze przyjmują młodych, którzy się modlą, młodzi wyznają swoją wiarę i pokazują, że młody człowiek może być blisko Chrystusa, a to jest bardzo ważna wymiana darów duchowych” - wyjaśnił.

Zastanawiając się nad owocami Europejskiego Spotkania Młodych w Rotterdamie bp Tomasik uznał, że może ono przynieść wzrost religijności. Przywołał tu doświadczenia związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Jak powiedział po spotkaniu młodych z papieżem w Denver w USA zrodził się ruch młodych serc. Po ŚDM w Sydney wzrasta ilość powołań w Australii. „Tam, gdzie jest dużo modlitwy, tam jest przemiana serca” - powiedział bp Tomasik.

Krajowy duszpasterz młodzieży dziś po południu przewodniczył będzie Mszy św. dla polskich uczestników spotkania w Rotterdamie. Wcześniej natomiast z biskupem Andrzejem Czają z Opola odpowiadać będzie na pytania młodzieży.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Sobota
  rano
  22°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  21°C Niedziela
  noc
  wiecej »