Reklama

Kościół w Polsce 2011

Obchody 30. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, pielgrzymka duchowieństwa greckokatolickiego Europy do Majdanka i 30. ogólnopolskie spotkanie środowisk trzeźwościowych na Jasną Górę – to niektóre wydarzenia w Kościele w Polsce w 2011 r.

Reklama

 Ponadto, tradycyjnie już polscy katolicy podczas specjalnych uroczystości będą modlić się w intencji misjonarzy, rodzin, migrantów, więźniów i prześladowanych chrześcijan.

Tradycyjnie już styczeń upłynie w Kościele w Polsce pod znakiem spotkań ekumenicznych i międzyreligijnych. 

W dniach 15-16 stycznia obchodzony będzie w Przemyślu 14. Ogólnopolski Dzień Judaizmu. Na program obchodów, których gospodarzem będzie metropolita przemyski i przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik złożą się wspólne modlitwy chrześcijan i Żydów, wystawy, dyskusje i koncerty. 

Pod hasłem „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2, 42), w dniach od 18–25 stycznia, w świątyniach różnych wyznań i na terenie całego kraju obchodzony będzie odbędzie się Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. 

26 stycznia odbędzie się 11. Dzień Islamu – ta inicjatywa Kościoła katolickiego w Polsce jest pionierską w skali świata. Program specjalnej uroczystości w Domu Parafialnym przy katedrze warszawsko-praskiej przewiduje m.in. czytanie Biblii i Koranu, modlitwy i dwugłos chrześcijańsko-muzułmański nt. traktowania przemocy w obydwu religiach. 

8 stycznia świętowany będzie jubileuszu 20-lecia przywrócenia przez Jana Pawła II Ordynariatu Polowego w Polsce. Obchodom towarzyszyć będzie wręczenie medali Benemerenti, od lat przyznawanego przez Ordynariat.

2 lutego , z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego przeprowadzona zostanie ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych. 15 lutego przypada ogólnopolski dzień życia konsekrowanego w Kościele greckokatolickim.

11 lutego w Światowym Dniu Chorego, abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia odprawi Mszę św. Szpitalu im. Św. Łukasza w Tarnowie 

W programie ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich na marzec znajduje się m.in. pielgrzymka obrońców życia na Jasną Górę, która odbędzie się 19 marca. Natomiast 20 marca, w 2. Niedzielę Wielkiego Postu przeprowadzona zostanie ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom 

25 marca przypada Dzień Świętości Życia, zaś 27 marca Kościół obchodzić będzie Dzień modlitw za więźniów

W dniach 9-10 kwietnia zaplanowano Pielgrzymkę Wojska Polskiego do Katynia i Smoleńska. 

W czwartek 14 kwietnia, w Dniu błogosławionego Męczennika Omelana Kowcza, na teren b. hitlerowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku pielgrzymować będzie duchowieństwo greckokatolickie Europy. Ks. Kowcz, grekokatolicki kapłan, który trafił do obozu za pomoc Żydom, zmarł na Majdanku w marcu 1944 r. W 2001 r. został beatyfikowany przez Jana Pawła II.

17 kwietnia przypada 26. Światowy Dzień Młodzieży, który przeżywany będzie w poszczególnych w diecezjach.

Natomiast 29 kwietnia to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

1 maja odbędą się ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona. Tego dnia przypada także święto patronalne Caritas oraz Niedziela Bożego Miłosierdzia. Z tej okazji zaplanowano uroczystą liturgię w sanktuarium w Łagiewnikach.

Z udziałem Episkopatu Polski 3 maja na Jasnej Górze sprawowana będzie uroczysta Msza św. z okazji uroczystości Matki Boskiej Królowej Polski. Jest to także Dzień modlitw za emigrację

8 maja, także w udziałem polskiego Episkopatu odbędzie się w Krakowie ogólnopolska uroczystość ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika.

W dniach 15-21 maja obchodzony będzie Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, natomiast w dniach 16-26 maja odbędzie się tradycyjna pielgrzymka Wojska Polskiego do słynnego francuskiego sanktuarium w Lourdes.

28 maja przypada 30. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia – Kard. Stefana Wyszyńskiego, zaś 29 maja odbędzie się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą odbędzie się w tym roku 4 czerwca zaś następnego dnia, 5 czerwca obchodzony będzie kolejny Dzień Dziękczynienia. Z tej okazji, w Święto Opatrzności Bożej, przy sanktuarium w Warszawie-Wilanowie zaplanowano uroczyste obchody 30. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. 

W dniach 18-19 czerwca odbędzie się 30. Ogólnopolska pielgrzymka duszpasterstwa trzeźwości na Jasną Górę, natomiast 20 czerwca Kościół obchodzić będzie Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Wśród inicjatyw duszpasterskich lipca wspomnieć należy o planowanej na 30-31 lipca Ogólnopolskiej pielgrzymce środowisk trzeźwościowych do Lichenia. Miesiąc sierpień obchodzony jest w Kościele w Polsce jako miesiąc abstynencji.

Sierpień to tradycyjnie miesiąc pieszych pielgrzymek na Jasna Górę i wielkich uroczystości ku czci Matki Bożej, w dniach 15 i 26 sierpnia. W dniach 5-14 sierpnia odbędzie się piesza pielgrzymka Wojska Polskiego i służb mundurowych na Jasną Górę, w dniach 9-14 sierpnia do narodowego sanktuarium wędrować będą harcerze. 

21 sierpnia w dorocznej pielgrzymce przybędą do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich kobiety i dziewczęta.

W dniach 3-4 września odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka rolników na Jasną Górę; 4 września zaplanowano tu ogólnopolskie dożynki.

Obchody Tygodnia Wychowania w Polsce zaplanowano na 11-17 września.

W dniach 24-25 września na Jasną Górę przybędą w dorocznej pielgrzymce małżeństwa i rodziny.

25 września w Majdanie Królewskim odbędą się centralne obchody 100. rocznicy urodzin ks. kard. Adama Kozłowieckiego. Był on więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu 2007 r. 

W dniach 2-8 października obchodzony będzie 67. Tydzień Miłosierdzia. XI Dzień Papieski przypada w tym roku 9 października.

Z okazji Światowego Dnia Misyjnego, 23 października, wierni w całej Polsce złożą na tacę ofiary, które przekazane zostaną na potrzeby księży, sióstr i świeckich głoszących Ewangelie w różnych zakątkach świata.

15 października obchodzony będzie Dzień dziecka utraconego. Katolicy w Polsce będą modlić się w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem a także za ich rodziców.

13 listopada Kościół zjednoczy się w modlitwie w Dniu solidarności z Kościołem prześladowanym. Natomiast 26 listopada obchodzony będzie ogólnoświatowy dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Modlitwy z zmarłych odbędą się w parafiach greckokatolickich na całym świecie.

2 grudnia w Dniu modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie w całym kraju przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby Kościoła w krajach b. ZSRR.

4 grudnia obchodzony będzie jako Dzień modlitw za bezrobotnych, natomiast 13 grudnia – za ofiary stanu wojennego

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama