Rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Shabia Mantoo powiedziała w piątek, że większość Afgańczyków nie jest w stanie opuścić swego kraju, a Ci, którzy znajdują się w niebezpieczeństwie "nie mają jasnej drogi wyjścia".
Mantoo powtórzyła w imieniu Afgańczyków szukających azylu apel do krajów sąsiednich, by nie zamykały swoich granic. Sytuację nazwała "ewoluującym kryzysem". "UNHCR jest zaniepokojone ryzykiem łamania praw człowieka, w tym praw kobiet i dziewcząt" - powiedziała rzeczniczka podczas briefingu w Genewie.
"Zdecydowana większość Afgańczyków nie jest w stanie opuścić kraju znanymi kanałami. Na dzień dzisiejszy Ci, którzy są zagrożeni nie mają jasnej drogi wyjścia" - zaznaczyła Mantoo.
Wskazała, że granice Pakistanu i Iranu z Afganistanem są obecnie przekraczane "na małą skalę". W obu krajach przebywa 90 proc. z 2,6 mln wszystkich Afgańczyków, którzy w ciągu ostatnich lat opuścili swój kraj.
Od 15 września, kiedy talibowie zajęli Kabul, drogą lotniczą uciekło z Afganistanu ponad 18 tys. osób - poinformował w piątek urzędnik NATO i zapewnił, że Sojusz podwoi wysiłki w organizowaniu ewakuacji z tego kraju.
Mantoo oceniła pozytywnie plany ewakuacji Afgańczyków w ramach programów bilateralnych, ale zaznaczyła, że nie mogą one zastąpić "pilnej i szerszej międzynarodowej pomocy humanitarnej".
Tysiące ludzi koczuje obecnie na kabulskim lotnisku usiłując opuścić Afganistan. Talibowie zapewniają, że nie będą mścić się na tych, którzy pracowali z Amerykanami oraz że będą szanować prawa kobiet i mniejszości, ale w ramach zasad szariatu.
Dokument ONZ, który wyciekł w czwartek do mediów, ostrzega jednak, że talibowie chodzą od drzwi do drzwi, poszukując tych, którzy m.in. byli współpracownikami sił NATO lub prozachodniego rządu afgańskiego.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.