Kościół jest przeciwny wykorzystywaniu pieniędzy z hazardu i w ogóle rozwojowi tego biznesu. Bp Carlito Cenzono przypomniał o tym prezydentowi Filipin w czasie jego wizyty na północy kraju.
W mieście Baguio prezydent Benigno Aquino zaproponował Kościołowi skierowanie funduszy pochodzących z państwowej korporacji hazardowej PAGCOR na projekty rozwojowe prowadzone przez instytucje katolickie. Ordynariusz Baguio stwierdził, że Kościół nie może zaakceptować takich darowizn. Zachęcił też prezydenta do porzucenia projektów hazardowych jako propozycji rozwoju dla tego górskiego regionu. Przedstawiciel Kościoła przypomniał, że region zmaga się z przeludnieniem i z olbrzymimi trudnościami. Potrzebuje też natychmiastowych inwestycji w podstawową infrastrukturę, ale nie chce sięgać po pieniądze z biznesu hazardowego. Stanowisko strony kościelnej poparły też władze miasta i regionu, sprzeciwiając się inwestycjom przemysłu hazardowego i rozrywkowego.
Prezydent Filipin na wiele sposobów angażuje się w rozwój społeczny i ekonomiczny kraju. Jednak wiele z jego pomysłów nie znajduje uznania strony kościelnej. Przypomnijmy, że episkopat Filipin wyraził głębokie zaniepokojenie propozycją ustawy o zdrowiu reprodukcyjnym. Zdaniem prezydenta Aquino miałaby ona rozwiązać problem przeludnienia w tym zmagającym się z ekstremalną biedą kraju. Kościół nie zgodził się jednak, by problem ekonomiczny rozwiązać poprzez karanie kobiet za posiadanie trzeciego dziecka albo zachętami do sterylizacji czy aborcji. Sponsorem prezydenckich pomysłów są zachodnie organizacje pomagające krajom trzeciego świata. Wiele z nich realizuje jednak politykę walki z ubóstwem niezgodną z nauczaniem Kościoła.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.