Na Uniwersytecie św. Tomasza w Manilii zakończył się trwający przez cały lipiec program studyjny dla kleryków dominikańskich. Wzięło w nim udział 14 alumnów: 6 z Wietnamu, 4 z Filipin, 2 z Japonii i po jednym z Chin i Australii.
Program obejmował wykłady dotyczące dominikańskiego charyzmatu i tradycji, w szczególności teologii św. Tomasza, wygłaszane przez profesorów tego uniwersytetu. Nie brakowało też okazji do zetknięcia się ze współczesnymi problemami Kościoła i społeczeństwa w tym regionie.
Należy do nich m.in. dialog chrześcijańsko–muzułmański. W tym celu uczestnicy udali się na wyspę Mindanao i uczestniczyli w spotkaniach Ruchu Dialogu Silsilah oraz rozmawiali z pracującymi tam misjonarzami z Włoch. Inne problemy, z którymi mieli okazję głębiej się zaznajomić, to migracja oraz pleniący się - szczególnie w krajach azjatyckich - handel ludźmi. Na zakończenie spotkania klerycy wsłuchali podsumowującego wykładu o. Quirico Pedregosy, prowincjała z Filipin, nt. duchowości dominikańskiej w kontekście misji.
Japoński uczestnik spotkania, br. Jean Kota Kanno, powiedział KAI, że spotkanie z młodymi dominikanami miało olbrzymie znaczenie szczególnie dla braci z Wietnamu i Chin. - Szkoda, że ze względu na napiętą sytuację w swoim kraju nie dojechali bracia z Pakistanu - zaznaczył dominikański diakon.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.