Katowice: 24 stycznia zamkną plac Szewczyka

Od poniedziałku 24 stycznia plac Szewczyka w ścisłym centrum Katowic zostanie zamknięty dla ruchu. Wyłączone z użytku zostaną też pobliskie ulice: Słowackiego, Dworcowa i Młyńska. Powodem są trwające prace przy przebudowie katowickiego dworca PKP.

Jak podał w środę inwestor projektu, trwające od kilku tygodni roboty, w ramach których m.in. wyburzana jest stara hala dworca kolejowego, wchodzą w kolejną fazę. Po zakończeniu rozbiórki hali rozpoczęto demontaż parteru oraz fundamentów budynku. Teraz zacznie się segregacja i wywożenie gruzu z terenu budowy.

"Transport będzie odbywać się ulicami Dworcową i Słowackiego, przez pl. Wolności do ul. Sądowej, nie powodując przy tym utrudnień w regularnym ruchu pojazdów. Ten etap przebudowy potrwa co najmniej do końca lutego" - poinformował w środę dyrektor ds. inwestycji firmy Neinver Polska, Rafał Elżanowski.

Także w poniedziałek, 24 stycznia, wyłączone z użytku zostaną ulice Słowackiego, Dworcowa i Młyńska. Po zamknięciu rozpocznie się ich modernizacja. Możliwy będzie dojazd wyłącznie do prywatnych posesji. Prace potrwają równolegle z budową nowej hali dworca i zakończą się w drugim kwartale 2012 roku.

Natomiast przy ulicy 3 Maja (głównej ulicy handlowej w centrum miasta) trwają przygotowania do wykonywania wykopu i budowy tzw. ściany szczelinowej, czyli stałego elementu konstrukcji nowego kompleksu budynków. Będzie to ściana zewnętrznych kondygnacji podziemnych powstającego w pobliżu nowego dworca obiektu.

Żeby rozładować korki w śródmieściu, obecnie poszerzana jest ulica Sądowa, za ulicą Matejki. Po jej poszerzeniu ruch samochodów ciężarowych odbywać się będzie nowopowstałym odcinkiem ulicy. W najbliższych dniach rozpocznie się również przebudowa sygnalizacji świetlnych przy ulicach: Sądowej, Geppert-Mayer, 3 maja i Słowackiego. Powstanie także nowa sygnalizacja dla pieszych na ul. Mikołowskiej, na wysokości ul. Andrzeja. Ma to złagodzić utrudnienia, wynikające z prowadzonych robót.

Informacje odnośnie postępu prac na budowie można uzyskać w serwisie www.dworzec-katowice.info. Informacji o zmianach w komunikacji miejskiej udziela organizator komunikacji w aglomeracji katowickiej na stronie internetowej www.kzkgop.com.pl.

Do jesieni na placu Szewczyka mieścił się główny katowicki dworzec autobusowy. Potem plac częściowo zamknięto. Od połowy grudnia ruch samochodowy na placu Szewczyka był jednokierunkowy, a plac został definitywnie zamknięty dla pieszych. Rozpoczął się demontaż prowadzącej do dworca estakady, a potem samej hali dworca. Obsługę pasażerów kolei już od kilku tygodni pełni dworzec tymczasowy, zlokalizowany na tyłach głównej hali.

W związku z trwającymi w centrum miasta pracami zmieniły się trasy ok. 40 linii autobusowych. Większość autobusów, które dotąd przecinały tory kolejowe, by dojechać do dworca, teraz kończy i zaczyna bieg przed torami. Ułatwieniem dla mieszkańców, jeżdżących po centrum i udających się w stronę dużego osiedla Paderewskiego mają być przekraczające tory nowe linie autobusowe 900 i 910.

Ponadto do ścisłego centrum miasta, m.in. na rynek, wpuszczono taksówki oraz ustawiono dla nich nowe postoje - w miejsce dworcowych. Zwiększyła się też częstotliwość kursowania niektórych linii tramwajowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »