Navarro-Valls o globalnym konflikcie

„W globalnym konflikcie, którego jesteśmy świadkami, gra idzie o coś więcej, aniżeli zwycięstwo kapitalizmu nad komunizmem. Stawką jest przeżycie rodzaju ludzkiego” – tak Joaquin Navarro-Valls komentuje ostatnie przypadki naruszania wolności religijnej i przemocy, do jakich na tym tle dochodzi w wielu częściach świata.

Na łamach rzymskiego dziennika „La Repubblica”, którego jest komentatorem, były rzecznik Watykanu pisze o „zawiedzionych wielkich aspiracjach, jakie narodziły się w końcu ubiegłego stulecia”.

„Wszystkim się wówczas wydawało, że niebawem wszędzie zatriumfuje wolność. Wraz z porażką komunizmu rozpoczęła się tymczasem trudna, momentami tragiczna wręcz faza światowej historii, która doprowadziła do aktualnego powszechnego stanu przemocy i niepewności” – pisze Navarro-Valls.

Jego „niesmak” pogłębia fakt, że w Unii Europejskiej dominuje w związku z tym „znużenie”, ponieważ – jak podkreśla – „brak skutecznej wspólnej polityki zagranicznej”, a ONZ „nie dopełnia praktycznie obowiązku żądania przynajmniej od państw członkowskich poszanowania godności ludzkiej wszystkich obywateli”.

Zdaniem byłego dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej, w tej sytuacji „konieczne jest na szczeblu międzynarodowym krzewienie nowej kultury wolności, zakorzenionej w prawdzie o człowieku, a nie związanej z zaspokajaniem własnych interesów – ateistycznych czy pseudoreligijnych – w systemie demokratycznym czy dyktatorskim”.

Według Navarro-Vallsa, w globalnym konflikcie, którego jesteśmy świadkami, stawką w grze jest coś znacznie większego od triumfu kapitalizmu nad komunizmem. „Każdego dnia, wraz z wolnością religijną każdej osoby, decyduje się o przeżyciu lub nie całego rodzaju ludzkiego” – konkluduje były rzecznik Watykanu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
wiecej »