Franciszek przypomniał światu, że nawet, a może zwłaszcza, osoby najmniejsze i najbardziej kruche są kochane przez Boga i mają swoje miejsce w Kościele i społeczeństwie. Tak papieskie przesłanie dla wspólnoty „Wiara i Światło”, która łączy osoby z upośledzeniem umysłowym, ich rodziny i przyjaciół, podsumowuje przewodnicząca zarządu tej wspólnoty, która obchodzi właśnie 50-lecie swego istnienia.
Hoda Elturk wskazuje, że audiencja Papieża Franciszka dla „Wiary i Światła” była wielkim docenieniem ich zaangażowania na rzecz najsłabszych. Ojciec Święty przypomniał, że wspólnota powstała jako owoc wielkanocnej pielgrzymki osób niepełnosprawnych do Lourdes w 1971 r. Wskazał, że w ten sposób zmartwychwstały Pan dał siłę i nadzieję wielu ludziom, którzy czuli się wykluczeni i odrzuceni, czasem nawet w Kościele. „Ważne było dla nas usłyszeć od Papieża, że jesteśmy w świecie przesłaniem miłości i gościnności i uzyskać potwierdzenie naszej misji” – mówi Radiu Watykańskiemu Hoda Elturk.
Ewangelia nie jest odizolowaniem, jest otwartością
„Żyjemy wśród ludzi wykluczonych, zaniedbanych i opuszczonych starając się być ich przyjaciółmi. To spotkanie z drugim człowiekiem, który jest bezbronny, mały, opuszczony, jest tym, co sprawia, że niesiemy Ewangelię małości – mówi papieskiej rozgłośni Hoda Elturk. – Tę misję potwierdził Papież Franciszek, kiedy prosił abyśmy nadal udawali się do opuszczonych dzielnic i parafii z zaczynem Ewangelii, która nie jest odizolowaniem, ale otwartością i świadectwem czułości Boga, o której opowiadamy naszym życiem. Jesteśmy obecni na pięciu kontynentach stawiając osobę niepełnosprawną w centrum naszej społeczności. Dobrą Nowiną, którą niesiemy jest przesłanie, że osoba niepełnosprawna ma swoje miejsce w Kościele i społeczeństwie.“
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.