Również Rzym doświadcza gwałtownych przemian społecznych i kulturowych będących udziałem całego świata. Niesie to ze sobą liczne wyzwania, związane m.in. z poczuciem niepewności i osłabieniem zmysłu moralnego, które skutkują również kryzysem struktur i więzi społecznych.
Stąd wynika doniosłość duchowej siły i spójności osób odpowiedzialnych za porządek publiczny. Mówił o tym Papież spotykając się z rzymskimi policjantami. Ponad tysiącosobowa grupa funkcjonariuszy i ich rodzin przybyła 21 stycznia do watykańskiej Auli Błogosławieństw. Benedykt XVI zachęcił policjantów, by byli ludźmi sumienia, zaznaczając, że chodzi o odniesienie do obiektywnej prawdy i powszechnego dobra. Pomaga w tym wiara religijna, która w dzisiejszym świecie bywa niestety spychana na margines.
„Szczególne powołanie miasta Rzymu wymaga od was, funkcjonariuszy publicznych, dawania dobrego przykładu pozytywnego i owocnego współdziałania między zdrową świeckością i chrześcijańską wiarą – powiedział Papież. – Skuteczność waszej służby jest bowiem efektem połączenia profesjonalizmu i przymiotów ludzkich, nowoczesnością środków i systemów bezpieczeństwa oraz zestawu walorów ludzkich, jak cierpliwość, wytrwałość w dobrym, poświęcenie czy gotowość słuchania. To wszystko zharmonizowane służy obywatelom, zwłaszcza osobom w kłopotach. Umiejcie zawsze traktować człowieka jako cel, aby wszyscy mogli żyć w sposób autentycznie ludzki. Jako biskup tego miasta chciałbym zachęcić was do czytania i medytowania Słowa Bożego, by w nim odnajdywać źródło i kryterium inspiracji dla waszego działania”.
Ojciec Święty podziękował włoskim policjantom za ich służbę na ulicach Wiecznego Miasta i zapewnił o modlitwie w ich intencji.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.