Do ataku nie doszło na szlaku turystycznym: mężczyzna świadomie zszedł z wyznaczonego szlaku i wszedł w drogę odpoczywającemu niedźwiedziowi.
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ustalili, że nie jest prawdą jakoby do ataku doszło na szlaku turystycznym oraz, że mężczyzna robił sobie zdjęcie z niedźwiedziem. Według przekazanych przez park informacji to turysta świadomie zszedł ze szlaku turystycznego i poza wyznaczonymi ścieżkami napotkała niedźwiedzia.
- Niedźwiedź był zaskoczony, więc doszło do bezpośredniego spotkania, w wyniku którego ta osoba została pogryziona - mówi portalowi RMF24 zastępca dyrektora parku Filip Zięba.
Do pogryzienia 72-letniego turysty przez niedźwiedzia doszło w czwartek w rejonie doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Mężczyzna trafił do szpitala. Miał ogromne szczęście, rany nie były poważne. Informację o zdarzeniu przekazał lekarz zakopiańskiej lecznicy.
Obecnie niedźwiedzie intensywnie żerują, aby nasycić się przed zapadnięciem zimy, więc bardzo łatwo je spotkać. Jak zachować się w przypadku spotkania z niedźwiedzim na szlaku?
Jak podaje portal carpatianbear.pl niedźwiedź brunatny nie traktuje człowieka jako potencjalnej ofiary: nie będzie chciał cię zjeść. Jeśli dojdzie do spotkania koniecznie zachowaj spokój. Nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź cię jeszcze nie zauważył, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.
Jeżeli zwierzę cię zauważy, nie biegnij, to może sprowokować pogoń! Niedźwiedź stojąc na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Pokaż mu, że ma do czynienia z człowiekiem. Wyprostuj się, daj mu znać o swojej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem i wolno wymachuj rękoma ponad głową. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś - nigdy nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być opanowanym. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli.
Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot. W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Udawaj martwego. Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę oddali się definitywnie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.