TPN podaje nowe informacje dotyczące ataku niedźwiedzia na turystę

Do ataku nie doszło na szlaku turystycznym: mężczyzna świadomie zszedł z wyznaczonego szlaku i wszedł w drogę odpoczywającemu niedźwiedziowi.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego ustalili, że nie jest prawdą jakoby do ataku doszło na szlaku turystycznym oraz, że mężczyzna robił sobie zdjęcie z niedźwiedziem. Według przekazanych przez park informacji to turysta świadomie zszedł ze szlaku turystycznego i poza wyznaczonymi ścieżkami napotkała niedźwiedzia. 

- Niedźwiedź był zaskoczony, więc doszło do bezpośredniego spotkania, w wyniku którego ta osoba została pogryziona - mówi portalowi RMF24 zastępca dyrektora parku Filip Zięba.

Do pogryzienia 72-letniego turysty przez niedźwiedzia doszło w czwartek w rejonie doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Mężczyzna trafił do szpitala. Miał ogromne szczęście, rany nie były poważne. Informację o zdarzeniu przekazał lekarz zakopiańskiej lecznicy.

Obecnie niedźwiedzie intensywnie żerują, aby nasycić się przed zapadnięciem zimy, więc bardzo łatwo je spotkać. Jak zachować się w przypadku spotkania z niedźwiedzim na szlaku?

Jak podaje portal carpatianbear.pl niedźwiedź brunatny nie traktuje człowieka jako potencjalnej ofiary: nie będzie chciał cię zjeść. Jeśli dojdzie do spotkania koniecznie zachowaj spokój. Nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź cię jeszcze nie zauważył, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.

Jeżeli zwierzę cię zauważy, nie biegnij, to może sprowokować pogoń! Niedźwiedź stojąc na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Pokaż mu, że ma do czynienia z człowiekiem. Wyprostuj się, daj mu znać o swojej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem i wolno wymachuj rękoma ponad głową. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś - nigdy nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być opanowanym. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli.

Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot. W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Udawaj martwego. Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę oddali się definitywnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Niedziela
dzień
2°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
wiecej »