Reklama

Forum "Impuls": Prawda, jak chusta Weroniki – ma oczyszczać

– Papież proponuje, byśmy zobaczyli, czy nie jesteśmy czasem w kleszczach dwóch zdań: „Zawsze tak było” i „Nigdy tak nie było”. Te zdania zabiły energię i pozbawiły entuzjazmu masę ludzi – powiedział bp Adrian Galbas w trakcie trwającego na Jasnej Górze Forum świeckich w Kościele „Impuls”.

Reklama

Drugiego dnia Forum świeckich w Kościele „Impuls” w panelu dyskusyjnym wzięli udział księża biskupi Adrian Galbas, Artur Ważny i Andrzej Przybylski. Blok pytań i odpowiedzi zatytułowany „O Kościele bez znieczulenia” poprowadził Aleksander Bańka, jeden z inicjatorów odbywającego się na Jasnej Górze wydarzenia.

– Znieczulamy się, żeby nie bolało. Musimy stanąć w prawdzie. Ale ta prawda ma być jak chusta Weroniki – ma oczyszczać – zaznaczył na wstępie bp Adrian Galbas. – W słowie „znieczulenie” wybija się również czułość, która nie jest tkliwością, sentymentalizmem. Jest sposobem, by dotknąć w człowieku to, co trudne i chore.

Biskup Andrzej Przybylski zwrócił uwagę na konieczność dotknięcia własnych ran. – Boimy się tego – zauważył – ale zranienie zawsze jest miejscem teologicznym. To znaczy, że możemy w tym zranieniu rozpoznać Chrystusa. Musimy dotknąć tego, co boli, bez sztucznego znieczulenia. Pozwolić na ból, by znaleźć te miejsca, w których może działać Bóg – stwierdził bp Przybylski.

Biskup Artur Ważny opowiedział o sytuacji, gdy pewien człowiek bał się poprosić go o poświęcenie dewocjonaliów ze względu na funkcję biskupa. – To bardzo trudne, gdy ktoś boi się ludzi Kościoła. Ja mam iść i znieczulać Jezusem, a nie sam sobą, bo będę zadawał jeszcze większe rany – powiedział kapłan.

W Sali Papieskiej padło pytanie o to, czy Kościół jest zakładnikiem własnych form i czy będzie otwarty na odważną zmianę? Bp Przybylski przypomniał wypowiedź Benedykta XVI. – On jest mistrzem dbałości o formę, liturgię. Ale można znaleźć taki tekst Ratzingera, gdzie mowa o tym, że kryzys Kościoła wyniknie z kłótni o formę. Bo to będzie oznaczało, że utraciliśmy istotę. Dziś podziały są bardzo silne.

– Papież proponuje, byśmy zobaczyli, czy nie jesteśmy czasem w kleszczach dwóch zdań: „Zawsze tak było” i „Nigdy tak nie było” – powiedział bp Galbas. – Te zdania zabiły energię i pozbawiły entuzjazmu masę ludzi – zauważył.

Czy rozpoczęty synod ma szanse powodzenia? To pytanie również usłyszeli biskupi od jednego z uczestników „Impulsu”.  – Chcielibyśmy może mieć dokładnie rozpisany program synodu, a papież mówi – nie. Zaprasza: Usiądźcie, pomódlcie się, porozmawiajcie. I to może być trudne, ponieważ oduczyliśmy się spotykać i rozmawiać o swoim miejscu w Kościele – stwierdził bp Przybylski.

– Kiedy patrzymy na Ewangelię, to widzimy, że ona jest bardzo synodalna – zaznaczył bp Ważny. – Jezus tworzy więzi z apostołami, jest z nimi w drodze. Tamten synod kończy się krzyżem. Być może ten nasz obecny synod też tak się skończy. Ale jeśli będziemy wierni do końca Chrystusowej drodze, to odkryjemy, że potem jest zmartwychwstanie – wyjaśniał kapłan, wyrażając nadzieję, że uruchomione procesy zaowocują w przyszłości.

Biskupi odpowiadali również na pytanie o posłuszeństwo w Kościele. Bp Adrian Galbas zwrócił uwagę, że najgorszy rodzaj posłuszeństwa to ten oparty na strachu. Przywołał przykład więzienia i ustroju komunistycznego. – Ale możliwe jest posłuszeństwo w oparciu o autorytet – podkreślił bp Galbas. – Wówczas jestem posłuszny już nie dlatego, że się ciebie boję, ale dlatego, że widzę w tobie autorytet – dodał. – Istnieje jeszcze trzeci typ posłuszeństwa, najdoskonalszy. To posłuszeństwo ze względu na wiarę. Moje posłuszeństwo wobec papieża rozumiem tak, że to jest głos w Kościele, którym mówi do mnie Bóg – zakończył.

– Nie ma w Kościele kogoś takiego, kogo nie dotyczy posłuszeństwo. Papież słucha Słowa Bożego, Ducha Świętego. I Jemu jest posłuszny. Jeśli chodzi o biskupów, powinni mieć coś takiego, co prymas Wyszyński nazywał „nadspojrzeniem”. Widzieć wszystkie nitki w diecezji, by potem je łączyć razem, by powstał dywan. Jeśli pozbędziemy się posłuszeństwa, taki dywan zostanie rozerwany na kawałki.

Impuls - forum świeckich w Kościele odbywa się od 5 do 7 listopada na Jasnej Górze. Świeccy i duchowni, przedstawiciele różnych środowisk, spotkali się, aby rozmawiać o Kościele i włączyć się w proces synodalny. W czasie spotkania odbywają się konferencje, debaty i dyskusje na tematy związane z bieżącymi problemami Kościoła. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama