Projekt ws. emerytur ma naprawić krzywdy

Prezydencki projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach ma na celu naprawienie krzywd tym osobom, które podejmowały decyzje nie mając świadomości, jakie prawo będzie za dwa lata"- tłumaczyła w poniedziałek prezydencka minister Irena Wóycicka.

Jak zaznaczyła, projekt jest już gotowy. Według wcześniejszych zapowiedzi Kancelarii Prezydenta, jeszcze w poniedziałek skierowany ma zostać do Sejmu. Będzie w nim mowa o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które by kontynuować pracę, zdecydują się na ich zawieszenie.

Pod koniec grudnia prezydent podpisał ustawę o finansach publicznych; jeden z jej przepisów mówi o tym, że osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją. Osoba pracująca, która chce jednocześnie pobierać emeryturę i pensję, musi przynajmniej na jeden dzień rozwiązać stosunek pracy.

Jak zaznaczyła Wóycicka, prezydencki projekt "naprawia krzywdy, wyrównuje straty związane z decyzją, której interpretacja zmieniła się na skutek zmian (przepisów)".

"Liczę, że parlament przyjmie tę ustawę, bo za nią stoją silne argumenty - tu chodzi o wyrównanie pewnych strat, które mogły ponieść osoby, na skutek decyzji, które podejmowały nie mając świadomości, jakie prawo będzie za dwa lata" - tłumaczyła Wóycicka.

Po podpisaniu przez prezydenta ustawy o finansach publicznych pojawiły się zapowiedzi, że Bronisław Komorowski wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która ponownie umożliwi łączenie emerytury z zatrudnieniem bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy.

W pierwszej połowie stycznia minister Wóycicka zapowiedziała, że prezydencki projekt będzie mówił jednak o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które by kontynuować pracę, zdecydują się na ich zawieszenie

"Nie tyle nastąpiła zmiana stanowiska pana prezydenta, co komunikacja ze strony Kancelarii była niedostatecznie precyzyjna, za co już parę razy przepraszałam i przepraszam raz jeszcze" - tłumaczyła w poniedziałek Wóycicka. Jak zaznaczyła, "w intencji prezydenta zawsze chodziło o to samo".

Minister podkreśliła też, że Kancelaria Prezydenta czeka na ostateczny kształt rządowego projektu w sprawie zmian w OFE - po konsultacjach społecznych.

Zgodnie z rządowym projektem, zamiast 7,3-proc. składki, do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach w ZUS. Docelowo w 2017 r. do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc. składki, a 3,8 proc. na subkonta w ZUS. Rząd zmienia system emerytalny, by ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu.

Wóycicka zaznaczyła, że prezydent przeprowadził już konsultacje z rządem w sprawie tego projektu. "Monitorujemy, rozważamy różne aspekty tej ustawy" - powiedziała. "Możliwe są dalsze konsultacje, gdy projekt trafi do Sejmu" - dodała.

"Prezydentowi zależy, by ustawa, która wyjdzie z parlamentu była zgodna z konstytucją, by nie było wątpliwości, że narusza jakieś istotne prawa zapisane w konstytucji, nad tym też czuwamy, prowadzimy analizy" - tłumaczyła minister.

Na przełomie lutego i marca prezydent rozpocząć ma debatę publiczną o systemie emerytalnym; jednym z jej elementów będzie dyskusja nad zasadami łączenia pracy z emeryturą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
wiecej »