Siostry rozmaitki?

Zabrakło mi ludzi. Prawdziwych, z krwi i kości. Z ich pasjami i zaangażowaniem.

Jest w tym żartobliwym zapytaniu odrobina historii. Inicjatywa wyszła od siostry Maury (mieszkańcy Kalisza i okolic dobrze wiedzą kogo mam na myśli) i pani Mirosławy Hankiewicz. Ta druga była członkinią Instytutu Prymasowskiego. Pomysł skupił sporą grupę młodzieży. Z czasem dołączyły siostry zakonne z innych zgromadzeń. To właśnie one, w tej przedziwnej wspólnocie zakonnic, kleryków i młodzieży, były nazywane rozmaitkami. A chodziło o to, by objętych całoroczną opieką domową chorych zabrać na wakacje. Choć z rekolekcjami Księdza Blachnickiego nie miało to nic wspólnego, przedsięwzięcie zostało nazwane oazą chorych. Być może dlatego, że w oazę angażowała się pani Mirka, przez młodych zwana Babcią. Na początku była Nieszawa, potem Licheń.

Dziś pisanie o takiej formie duszpasterstwa nikogo nie dziwi. Ale w połowie lat siedemdziesiątych na widok kawalkady wózków, grupy roześmianej młodzieży i zakonnic, tudzież promieniujących radością chorych i niepełnosprawnych – wielu przecierało ze zdumienia oczy.

Dla nas, młodych, to była prawdziwa szkoła życia. Bo udział w oazie chorych nie polegał na prowadzeniu modlitw i czytaniu podopiecznym pobożnych rozważań. Choć na to również był czas i miejsce. Wyjeżdżaliśmy ze świadomością, że trzeba będzie pełnić najprzeróżniejsze posługi. Byś salowym, kucharzem, kelnerem, tragarzem i powiernikiem duchowym. Nakarmić, umyć i wysłuchać. Co najważniejsze – być do dyspozycji dwadzieścia cztery godziny na dobę. Z małym wyjątkiem. Dniówka po nocnym dyżurze była czasem świętym. Bo podobno – tak mawiał poznany kilka lat później ks. Wojciech Danielski – łaska buduje na naturze wyspanej i najedzonej.

Wracając do szkoły życia. Zapytałem pod koniec turnusu jedną z koleżanek, czy nie jest tym wszystkim zmęczona. Wiesz, odparła z uśmiechem, ale ja nie mam czasu o tym myśleć. Tym samym dała mi do zrozumienia, że są sytuacje, gdy człowiek musi wznieść się ponad ból, zmęczenie, może nawet poczucie rozgoryczenia czy niedowartościowania. I to jest właśnie miłość Boga i bliźniego. Zresztą siostra Maura nie pozwalała nam o tym zapomnieć. Pamiętajcie, tu najważniejszy jest chory. On jest ikoną Chrystusa – przypominała przy okazji różnych niedociągnięć czy animozji w grupie. A miała tak wielki autorytet, że nikt nie śmiał jej się sprzeciwić.

Przywołuję historię wieczorem, 2 lutego, gdy Kościół kończy obchody kolejnego Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, bo czuję pewien niedosyt. W doniesieniach agencyjnych znalazłem dziś wiele pięknych słów. Niewątpliwie prawdziwych. Przypominających wielką rolę osób konsekrowanych. Ale zabrakło mi w nich ludzi. Prawdziwych, z krwi i kości. Z ich pasjami i zaangażowaniem. Porywających świadectwem własnego życia. Jak siostra Maura czy pani Mirka.

Choć muszę przyznać, że gdy ta ostatnia, przed wyjazdem z Włocławka, wsuwała mi do kieszeni książeczkę, adresowaną do chłopaka „Na rozdrożu”, nie miałem zielonego pojęcia o świeckich konsekrowanych. I dobrze, bo nie o wiedzę i pojęcie chodziło, ale o Pana Jezusa. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Kora
  03.02.2011 12:42
  No właśnie- kto dzisiaj potrafi coś powiedziec o siostrze zakonnej?Na szczęście udało mi się spotkać siostrę dystyngowaną, promieniującą harmonią życia,żyjąca wiarą na co dzień, która nie organizowała wyjazdów młodzieży, nie grała na gitarze itp. a była promykiem światła dla zwykłych zaniedbanych duchowo pracowników prowincji, dla chorych ciepłem oświetlającym mrok kończącego się życia, była siostrą żyjąca w Bogu.Co można powiedzieć o siostrach zmieniających się co rok, dwa w naszym miasteczku?Na razie nic...
 • john
  03.02.2011 16:41
  A co można powiedziec o tobie? Na razie nic...
 • wer
  03.02.2011 17:37
  masz jakieś pasje?
 • KJ
  03.02.2011 18:02
  Literówka. Ks. Wojciecha Danielski, a nie Anielski. Ta autokorekta worda...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  6°C Piątek
  noc
  wiecej »