Jan Paweł II dla wszystkich

Żadna grupa, formacja czy frakcja polityczna nie może zawłaszczyć dziedzictwa Jana Pawła II – przestrzega arcybiskup Józef Życiński. – On był dla wszystkich – dodaje.

Metropolita lubelski mówił o tym podczas wtorkowej Mszy św. w archikatedrze w Lublinie, odprawionej dla osób konsekrowanych. Podczas liturgii siostry i bracia zakonni, księża i członkowie instytutów świeckich odnowili śluby poświęcenia się Bogu.

W homilii abp Życiński podkreślił, że zadaniem osób konsekrowanych jest naśladowanie Symeona w poszukiwaniu światła w świecie. „Nie należy tracić czasu na charakteryzowanie pogan, ważne jest, by w tajemnicy Kościoła, w życiu świętych wyniesionych na ołtarze, odnajdywać wzór, który może być dla nas źródłem nadziei” – podkreślił.

Nawiązując do bliskiej beatyfikacji Jana Pawła II metropolita zaznaczył, że nie można dopuścić, by jakakolwiek grupa, formacja czy frakcja polityczna, usiłowała zawłaszczyć, związać wyłącznie ze swymi hasłami dorobek Jana Pawła II.

„Naszym zadaniem jest wpatrywać się w papieża, który wyzwalał nas z lęku, budował naszą solidarność, marzył o naszej wolności i odchodząc mógł cieszyć się spełnieniem jego oczekiwań. Trzeba naśladować jego styl, w którym istotna jest świętość, pisana naturalnością i bezpośredniością” – mówił.

„Ta świętość stanowi istotny element przesłania jego pontyfikatu. To dziedzictwo wyklucza, by jakiekolwiek frakcje mogły go zawłaszczyć tylko dla siebie. Nie można go prywatyzować czy usiłować zjednoczyć z jedną formacją, środowiskiem, orientacją polityczną. On był dla wszystkich. Zobowiązuje to do naszej wspólnej troski i reagowania na grożące próby zniekształcania kulturowego dziedzictwa Jana Pawła II” – dodał.

Mszę św. w archikatedrze, którą współcelebrowali biskupi pomocniczy Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło, Józef Wróbel i Artur Miziński, poprzedziła wspólna modlitwa brewiarzowa i konferencja o świętości Jana Pawła II, którą przedstawił o. prof. Andrzej Derdziuk z KUL.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
20°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
wiecej »