W niedzielę 12 grudnia wchodzi w życie nowy kolejowy rozkład jazdy. Po 20 latach przerwy pasażerowie skorzystają z pociągów na trasie Wrocław Sołtysowice - Jelcz Miłoszyce; po 12 latach na trasie Skarżysko-Kamienna - Łódź - informują PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządca kolejowej infrastruktury.
W grudniu kolej wraca na zmodernizowane linie: Lubartów - Parczew, Kraków Płaszów - Podbory Skawińskie i Łódź - Kutno. Poprawę dostępu do kolei zapewni 10 nowych przystanków.
Nowy rozkład jazdy pociągów został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z przewoźnikami.
Z informacji PKP PLK wynika, że mieszkańcy woj. lubelskiego w grudniu zyskają wygodniejsze i szybkie połączenia między Łukowem a Lublinem dzięki przebudowie odcinka linii Lubartów - Parczew. Nowe przystanki w Berejowie i Laskach oraz przebudowane perony zwiększą dostęp do kolei. Podróż na trasie Lubartów - Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym ok. 18 min, a regionalnym 30 min.
Z kolei mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego od nowego rozkładu jazdy po 12 latach przerwy zyskają międzyregionalne połączenia kolejowe ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi.
W woj. łódzkim od 23 grudnia, po przerwie pojadą pociągi na zmodernizowanej trasie z Łodzi do Kutna.
Natomiast w woj. śląskim od 12 grudnia podróżni skorzystają z nowych połączeń na linii Gliwice - Bytom, gdzie podróż zajmie ok. 20 min. Lepsze połączenia zapewni modernizowana linia Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg. Dla podróżnych będzie nowy peron w Zabrzegu. Pociągi pojadą po nowym torze i moście nad Wisłą.
W woj. opolskim dzięki postępowi prac na linii Kędzierzyn-Koźle - Opole, pociągi regionalne z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla do Opola, Wrocławia i Zielonej Góry pomiędzy Kędzierzynem-Koźle a Opolem pojadą o ok. 5-10 min szybciej, a pociągi dalekobieżne jadące z Bielska-Białej do Ustki i Bydgoszczy oraz z Wiednia i Budapesztu do Berlina o ok. 15 min szybciej.
PKP PLK informuje też, że dostęp do kolei w aglomeracji warszawskiej poprawi przystanek Warszawa Targówek, na którym zatrzyma się blisko 40 pociągów w relacjach Modlin - Warszawa Centralna - Modlin.
Mieszkańcy woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego po 21 latach przerwy zyskają bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Płocka, Sierpca, Brodnicy i Grudziądza do Trójmiasta. To efekt prac PLK na linii Kutno - Płock - Brodnica.
W Małopolsce, dzięki zakończonej inwestycji PLK na odcinku Kraków Płaszów - Podbory Skawińskie, będą połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Skawina - Kraków.
Od 22 grudnia br. na trasę Kraków - Zakopane wracają bezpośrednie połączenia kolejowe na święta i ferie zimowe. W rozkładzie przewidziano 14 relacji dalekobieżnych m.in. z Gdyni, Gdańska, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne.
W woj. podkarpackim od 12 grudnia na linii Ocice - Rzeszów pojadą pociągi elektryczne.
Natomiast w woj. podlaskim od stycznia na stacji Nurzec będą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne przewoźnika PKP Intercity. Dodatkowy postój na odcinku między Siemiatyczami i Czeremchą ułatwi podróże. Po ponad 17 latach wrócą także codzienne połączenia pasażerskie Czeremcha - Siemianówka.
Jak informują PKP PLK, dla podróżnych, w porównaniu do rozkładu jazdy z grudnia 2020 r., oddano w ciągu roku 20 nowych przystanków m.in. w Olsztynie, Łodzi, Krakowie i Radomiu.
Od nowego rozkładu 12 grudnia kolejne 10 przystanków poprawi dostęp do kolei: Warszawa Targówek, Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała, Wrocław Szczepin, Iwiny, Berejów, Laski.
Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Na stacjach i przystankach informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów są wyświetlane także na tablicach elektronicznych oraz są przekazywane podróżnym w formie komunikatów głosowych.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.