We wtorek przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od prawie dwudziestu lat obchodzone jest w tym dniu święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.
Święto Spotkania Pańskiego przypada w kalendarzu liturgicznym Cerkwi 15 lutego. Upamiętnia to, iż po czterdziestu dniach od narodzin Jezus został po raz pierwszy przyniesiony do świątyni. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej.
Dlatego we wtorek w cerkwiach widać dzieci i młodzież. W Białymstoku uroczystości w katedrze pw. Św. Mikołaja przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Wzięły w niej udział m.in. dzieci z działającej w mieście niepublicznej prawosławnej szkoły podstawowej.
Z okazji święta, cerkiewne organizacje młodzieżowe organizują cykle imprez i spotkań, odbywają się okolicznościowe nabożeństwa. Białostoccy działacze Bractwa Młodzieży Prawosławnej takie spotkanie zorganizowali w minioną sobotę w Supraślu. Były modlitwy, wykład na temat sekt i symboli antychrześcijańskich, a potem wspólne ognisko.
We wtorek odbywa się w cerkwiach kwesta na rzecz Bractwa, które w rocznym kalendarzu ma m.in. pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę, akcję letniego wypoczynku i imprezy sportowe. We wrześniu Bractwo chce zorganizować międzynarodową konferencję w ramach Światowej Federacji Chrześcijan Studentów. W planach jest także remont ośrodka Bractwa w Białowieży.
Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.
W Polsce do Syndesmosu należą: Bractwo Młodzieży Prawosławnej oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.