Dzisiaj w Krakowie zmarł po ciężkiej chorobie, w wieku 77 lat, Jan Malik, muzyk, rzeźbiarz, poeta, przewodnik górski, oddany szczególnie Matce Bożej.
Urodził się 17 marca 1945 r. na krakowskim Zwierzyńcu. W swoim życiu służył pięknu zawartemu w krajobrazie, sztuce oraz w Chrystusie i Jego Matce. Był niegdyś bardzo znanym przewodnikiem beskidzkim, szopkarzem (należał do sławnej wielopokoleniowej rodziny szopkarskiej z krakowskiego Zwierzyńca), wieloletnim skrzypkiem w Operze Krakowskiej, rzeźbiarzem, a raczej świątkarzem, rysownikiem, poetą z inspiracji Jerzego Harasymowicza, wykonawcą, niekiedy z córką Cecylią, misteriów złożonych z jego pieśni do Matki Bożej. Nazywany był powszechnie "artystą Matki Bożej", gdyż swój kult do Niej wyrażał m.in. w tworzonych z niezwykłą wyobraźnią, przy użyciu symboliki m.in. ziół, rzeźbach i wierszach nawiązujących do ludowych, beskidzkich przedstawień Maryi.
Bardzo duży wpływ na jego życie, w tym pobożność, wywarła jego matka Wiktoria, pochodząca z Koniuszy na ziemi proszowskiej, na granicy diecezji kieleckiej i krakowskiej. Na wznoszącej się tam wysokiej górze J. Malik zobaczył w dzieciństwie, w czasie burzy, dalekie góry. Ów widok był początkiem jego miłości do gór i w ogóle piękna stworzenia. "W 1993 r., gdy umierała moja mama, przed śmiercią mówiła rozmaite rzeczy. »Jasiu! Gdy ja umrę, Matka Boska będzie twoją Mamą« - wspomniała między innymi. Postanowiłem więc, że będę jeździł do Matki Bożej Kalwaryjskiej jak do mojej Matki i poczułem się pielgrzymem kalwaryjskim; poczułem, że moim powołaniem jest tu docierać, póki sił starczy" - wspominał w 2020 r. I rzeczywiście pielgrzymował do Kalwarii przez wiele lat, w ostatnim czasie, nim zmogła go ciężka choroba, na rowerze.
Każde z Malikowych rzeźbiarskich przedstawień Maryi jest otoczone motywami roślinnymi, mającymi konkretne znaczenie symboliczne, m.in. radości i smutków. Były to rośliny rosnące w górach. Artysta fotografował potem swoje rzeźby w krajobrazie beskidzkim, pisał do nich wiersze i muzykę. Osobnym rzeźbiarskim cyklem maryjnym było "12 gwiazd Matki Bożej", stworzone w latach 1992-1994. Powstawały także maryjne obrazy i rysunki oraz cykle rzeźbiarskie poświęcone Chrystusowi.
Artyście wiernie towarzyszyła, także w drodze artystycznej, jego żona Anna z Gertychów Malikowa, rzeźbiarka i szopkarka. Także ich sześć córek zajmowało się szopkarstwem oraz innymi dziedzinami artystycznymi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.