Podczas wizyty w stolicy spotka się 19 marca z kapłanami archidiecezji warszawskiej oraz 20 marca z przedstawicielami parafii, którzy zaangażowali się w diecezjalny etap synodu. Oba spotkania odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Kard. Grech spotka się z księżmi w sobotę 19 marca w Świątyni Opatrzności Bożej w ramach dorocznego dnia formacyjnego dla kapłanów archidiecezji warszawskiej. Spotkanie będzie miało charakter modlitewno-formacyjny. Kard. Grech wygłosi konferencję na temat synodalności, podczas której wskaże rolę kapłanów w procesie synodalnym. Spotkanie zakończy się Mszą świętą pod przewodnictwem kard. Grecha, wygłosi on też homilię.
Z przedstawicielami parafii zaangażowanymi w synod, kard. Grech spotka się w niedzielę 20 marca, także w Świątyni Opatrzności Bożej. Po konferencji na temat roli świeckich w procesie synodu, którą wygłosi kard. Mario Grech, osoby kontaktowe reprezentujące dwie warszawskie parafie podzielą się doświadczeniem synodu w swojej wspólnocie, zadadzą też pytania.
Podczas pobytu w Polsce sekretarz generalny synodu spotka się również z klerykami obu seminariów Archidiecezji Warszawskiej, Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego oraz Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater.
Kard. Mario Grech przyjął zaproszenie od przedstawicieli archidiecezji warszawskiej w czasie jesiennej wizyty "ad limina". - Postanowiliśmy go zaprosić, aby przekazał nam wskazówki dla naszej diecezjalnej drogi synodalnej - mówi ks. Matteo Campagnaro, osoba kontaktowa synodu w Archidiecezji Warszawskiej.
- Cieszę się, że kard. Grech przyjął nasze zaproszenie. Ufam, że księża i świeccy skorzystają z możliwości tego spotkania, które będzie dla nas inspiracją na dalszej drodze synodalnej - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Jak podkreśla metropolita warszawski, "synod nie jest celem samym w sobie, ale metodą i sposobem ożywienia misji Kościoła". - Jest po to, by Kościół nadal i lepiej głosił Ewangelię i przybliżał prawdę o Bogu - podkreśla.
Kard. Mario Grech od 2020 roku jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów. Wcześniej kierował maltańską diecezją Gozo, która jest jedną z najmniejszych na świecie. Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Malty uczestniczył w III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów na temat rodziny w 2014 r. Papież Franciszek pogratulował mu wówczas wystąpienia. Uczestniczył też w XIV Zwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów poświęconego rodzinie.
Przed półtora roku, 28 listopada 2020, został kreowany kardynałem. Tuż po ogłoszeniu nominacji kard. Grech powiedział, że jest ona podkreśleniem znaczenia samego synodu i synodalności. Pytany "Co to jest synodalność?" często odpowiada, że to „wspólna wędrówka, wysłuchanie całego ludu Bożego, a nie tylko nielicznych".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.