Poznać cystersów

Dziewięćsetletnią historię zakonu cystersów prezentuje polskie tłumaczenie dzieła „Per meglio conoscere l’Ordine Cisteciense”. Książka powstała w 2001 roku dzięki staraniom kurii generalnej Zakonu Cysterskiego w Rzymie.

Inicjatorem polskiego przekładu jest prezes Kongregacji Polskiej Zakonu Cysterskiego o. dr Piotr Chojnacki. Wkrótce książkę otrzymają biblioteki monasterów cysterskich i ważniejsze biblioteki w kraju.

- Kierując publikację szczególnie do rąk mnichów cysterskich mamy nadzieję, że zebrane w nim teksty przyczynią się do lepszego poznania przeszłości zakonu, zarówno tej odległej, sięgającej schyłku XI stulecia, ale również tej bliższej, sprzed stu czy pięćdziesięciu lat. Poprzez umacnianie więzi z rzeczywistością przeszłą i właściwe jej rozumienie, buduje się bowiem pamięć historyczną, bez której nie jest możliwe ugruntowanie własnej tożsamości – piszą autorzy we wstępie polskiego tłumaczenia: Piotr Chojnacki OCist, Krzysztof Jankosz OCist i dr Marcin Starzyński.

Polski tytuł to: „Poznać cystersów. Studia i dokumenty”. Książka liczy prawie pięćset stron i stanowi doskonały wykład dziewięćsetletniej historii zakonu, wnikliwie analizuje aspekt prawodawstwa zakonnego na tle historycznym, z uwzględnieniem dokumentów najnowszych i ich wpływu na obecny kształt życia cysterskiego. Publikacja jest kierowana głównie do mnichów cysterskich, ale też do szerokiego kręgu naukowców i osób zainteresowanych cysterskim dziedzictwem. Stanowi też wykładnię prawa obowiązującego w Kongregacji Polskiej Zakonu Cysterskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »