Białoruś: Przerwa w procesie

Sąd w Mińsku ogłosił we wtorek przerwę do godz. 10 w środę w procesie trzech uczestników opozycyjnej demonstracji, która odbyła się 19 grudnia w Mińsku, w wieczór po wyborach prezydenckich: Alaksandra Atroszczankaua, Alaksandra Małaczanoua i Źmiciera Nowika.

Stanęli oni przed sądem we wszczętej po demonstracji sprawie karnej o masowe zamieszki, w której zarzuty postawiono 42 osobom, w tym pięciu byłym kandydatom opozycji na prezydenta.

Rozprawa we wtorek trwała około siedmiu godzin. Sąd przerwał ją, gdy z powodów technicznych nie udało się dokończyć projekcji nagrań wideo z demonstracji. Wcześniej przesłuchano pięciu świadków, wśród nich dwóch funkcjonariuszy KGB i dwóch milicjantów.

Alaksandr Atroszczankou był rzecznikiem prasowym byłego kandydata opozycji na prezydenta Andreja Sannikaua. Według oskarżenia brał aktywny udział w demonstracji i próbował wtargnąć do budynku rządu na Placu Niepodległości, gdzie odbywała się demonstracja. Atroszczankou nie przyznał się do winy. W sądzie wyraził wątpliwość, czy doszło do masowych zamieszek. Tłumaczył: "Nie było podpaleń, nie było oporu wobec milicji, zostało tylko wybitych kilka szyb (w drzwiach do budynku rządu -PAP)".

Jego adwokat przedstawił dokument potwierdzający, że Atroszczankou w czasie demonstracji był współpracownikiem międzynarodowego portalu informacyjnego Delfi.

Alaksandr Małczanou jest oskarżony o próbę wtargnięcia do budynku rządu. Przyznał się do winy, jak również do tego, że zerwał dwie flagi państwowe z budynku KGB, gdy szedł w tłumie demonstrantów na plac.

Źmicier Nowik jest oskarżony o udział w masowych zamieszkach i próbę wtargnięcia do budynku rządu. Przyznał się do winy częściowo.

Proces trzech uczestników demonstracji odbywał się w sali na 36 miejsc, wielu chętnych nie dostało się do środka. Według Radia Swaboda na sali obecni byli dyplomaci, m.in. z Czech, Łotwy i USA.

Łącznie sądzono we wtorek sześć osób za udział w demonstracji 19 grudnia. W procesie dwóch obywateli Rosji: Artioma Brieusa i Iwana Gaponowa sąd ogłosił przerwę do 10 marca. Podobnie - w procesie przedsiębiorcy z Mińska Dźmitryja Miadźwiedzia. Prokuratura oskarża go o zbrojny opór i stosowanie przemocy wobec milicjantów w trakcie demonstracji.

Uczestnicy mityngu opozycji, którzy 19 grudnia ubiegłego roku kwestionowali uczciwość wyborów prezydenckich, wygranych przez Alaksandra Łukaszenkę, sądzeni są z artykułu o masowych zamieszkach. Dotąd zapadł jeden wyrok: cztery lata kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dla Wasyla Parfiankoua, członka sztabu wyborczego jednego z kandydatów na prezydenta, Uładzimira Niaklajeua.

Za udział w masowych zamieszkach grozi do ośmiu lat więzienia, za ich organizację - do 15 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  24°C Sobota
  dzień
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  wiecej »