Wietnamscy katolicy liczą na budowę kościołów

Pozbawieni kościoła katolicy w położonym 300 km od Hanoi mieście Tam Toa będą mogli nareszcie wznieść nową świątynię. Osiągnięto zasadniczą zgodę komunistycznych władz na przydzielenie im terenu pod budowę – poinformował ordynariusz wietnamskiej diecezji Vinh, bp Paul Nguyen Thai Hop.

Katolicy są obecni w Tam Toa od XVII wieku, a pod koniec XIX stulecia wzniesiono w tej miejscowości jeden z najwspanialszych w Wietnamie kościołów. W 1968 r., gdy leżała ona na pograniczu Północy i Południa, świątynię dotknęły amerykańskie bombardowania. Pozostała tylko fasada i wieża, a parafian nie stać było na odbudowę, jednak na terenie kościelnym regularnie odprawiano nabożeństwa. W 1996 r. komuniści przekształcili ruiny kościoła w pomnik „amerykańskich zbrodni wojennych”. Miejscowy biskup, duchowieństwo i wierni bez skutku domagali się jego zwrotu. Przed dwoma laty modlących się dotkliwie pobito. Katolicy jednak nadal wraz z biskupem odważnie, choć spokojnie protestowali. Niepokój wzbudziło przypuszczenie, że komuniści chcą urządzić w ruinach kościoła ośrodek turystyczny. Ostatecznie jednak miejscowe władze przydzieliły teren pod budowę, jednak nie w miejscu starej świątyni, ale w centrum miasta.

Bp Thai Hop poinformował, że utworzył komitet ds. projektów budowlanych. W jego skład wchodzi siedmiu księży, zakonnik i siedmiu parafian. Wietnamski komitet diecezjalny będzie kontrolował i zatwierdzał projekty obiektów sakralnych, a także pomagał w przygotowaniu nowych planów i czuwał nad przebiegiem prac budowlanych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WIETNAM

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Poniedziałek
  dzień
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  wiecej »