Światowy Kongres Żydów wyraził zadowolenie ze słów Benedykta XVI z jego książki "Jezus z Nazaretu", które uznano za oczyszczenie Żydów z zarzutu wydania wyroku śmierci na Jezusa. Jednocześnie Kongres wyraził nadzieję na formalny akt papieża w tej sprawie.
W ukazującym się 10 marca drugim tomie książki papież napisał: "Najpierw zapytajmy jednak: Kim właściwie byli oskarżyciele? Kto nalegał na wydanie na Jezusa wyroku śmierci?".
"W odpowiedziach Ewangelii zachodzą tu różnice, nad którymi musimy się zastanowić. Według Jana są to po prostu 'Żydzi'. Jednak to określenie absolutnie nie oznacza u Jana - jak dzisiejszy czytelnik byłby może skłonny myśleć - narodu izraelskiego jako takiego, tym bardziej nie ma ono też charakteru 'rasistowskiego'" - wyjaśnił papież.
Komentując te rozpowszechnione przez media słowa Benedykta XVI, prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder oświadczył: "Przez wiele wieków Żydzi cierpieli w wyniku brutalnych prześladowań i antysemityzmu, gdyż chrześcijanie uważali ich za zbiorowo odpowiedzialnych za zabicie Jezusa Chrystusa, chociaż on sam był Żydem, a krzyż był władców rzymskich".
"Najwyższy czas na to, aby dwa tysiące lat po tych wydarzeniach zwierzchnik Kościoła katolickiego wypowiedział jasne słowa na ten temat. To kamień milowy przeciwko antysemityzmowi w Kościele" - ocenił Lauder, cytowany przez agencję Ansa.
Wyraził jednak przypuszczenie, że wielu katolickich księży będzie dalej publicznie wspierać tezy o odpowiedzialności Żydów "póki papież nie ogłosi oficjalnego listu albo encykliki na ten temat".
Prezes Światowego Kongresu Żydów stwierdził, że mimo soborowej deklaracji "Nostra Aetate" z 1965 roku, w której odrzucono teorię o żydowskiej odpowiedzialności za śmierć Jezusa i gdzie znajduje się stwierdzenie, że "nie należy przedstawiać Żydów jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga", wielu katolików wciąż głosi takie poglądy.
Zdaniem Laudera odrzucenie takich "fałszywych argumentów w osobistej książce, jakkolwiek słuszne, jest prawdopodobnie niewystarczające".
"Żydzi z całego świata bardzo doceniają, że papież ten jest absolutnie zdeterminowany na rzecz rozwijania dobrych relacji między chrześcijanami a Żydami" - zapewnił jednocześnie Lauder.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.