Rycerze Kolumba w Łodzi

Jeszcze przed końcem Wielkiego Postu ukonstytuuje się w Łodzi Rada Rycerzy Kolumba. Podczas pierwszego spotkania przygotowawczego do Zakonu zostało przyjętych 17 mężczyzn.

"Traktuję to jako formę duszpasterstwa mężczyzn, którzy jako Rycerze Kolumba będą służyć Kościołowi nie tylko poprzez modlitwę, ale poprzez działalność charytatywną i mężne stawanie przy wartościach chrześcijańskich" - mówi ks. Edward Wieczorek, proboszcz par. św. Apostołów Piotra i Pawła, inicjator spotkania i jeden z pierwszych łódzkich Rycerzy Kolumba.

"Przeglądając 'Wiadomości KAI' przeczytałem, że w Opocznie powstała Rada Rycerzy Kolumba. Wtedy zainteresowałem się tą ideą, nawiązałem kontakt z centralą i przeprowadziłem kilka rozmów z przedstawicielem Rycerzy na Polskę południową" - opowiada ks. Wieczorek.

Według duchownego Rycerze Kolumba podejmują wiele bardzo cennych działań, zarówno dla spraw duchowych, jak i materialnych Kościoła. "W dodatku samodzielnie podejmują decyzję w czym i w jakiej formie pomóc kapłanowi. Bardzo często ich akcje są adresowane do osób potrzebujących, które pojawiają się w naszym otoczeniu" - ocenia ks. Wieczorek.

Na niedzielne spotkanie proboszcz zapraszał przede wszystkim mężczyzn ze swojej parafii. "Na razie wielu zastanawia się nad tym, czy się włączyć w tę organizację. Niektórzy są jednak bardzo zdecydowani, żeby pójść tą drogą" - dodaje duchowny.

Żeby powstała Rada Rycerzy Kolumba w Łodzi, konieczne jest zebranie 30 mężczyzn. Każdy z nich musi być pełnoletnim, głęboko wierzącym i praktykującym katolikiem, czuć potrzebę pogłębiania wiary i pomocy bliźnim. Dodatkowo powinien zostać zaproszony przez innego Rycerza lub poddać się rozmowie kwalifikacyjnej z Kapelanem Zakonu. Dlatego na łódzkie spotkanie przyjechali Rycerze Kolumba ze Starachowic. "Wzięli udział we Mszy świętej, a potem prowadzili rozmowy z kandydatami. Doszło też do pierwszych inicjacji" - opowiada ks. Wieczorek. Do Zakonu przystąpiło 17 mężczyzn. "To za mało, żeby od razu założyć Radę, ale entuzjazm, z jakim spotkała się ta idea daje mi pewność, że jeszcze przed końcem Wielkiego Postu będzie nas ponad 30" - przyznaje kapłan.

Zakon Rycerzy Kolumba jest świecką organizacją katolicką o charakterze charytatywnym. Jej celem jest wzajemna pomoc i działalność charytatywna na rzecz potrzebujących.

Historia zakonu rozpoczyna się 2 października 1881 roku, kiedy grupa mężczyzn zebrała się przy kościele NMP w New Haven. W założeniu stowarzyszenia wspierał ich sługa Boży ks. Michael J. McGivney. Pół roku później organizacja Rycerze Kolumba została zalegalizowana.

Nazwa stowarzyszenia przypomina postać Krzysztofa Kolumba. Zasadami Zakonu są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Na całym świecie, przede wszystkim w USA, Kanadzie, Filipinach i Meksyku, działa ok. 1,7 miliona Rycerzy Kolumba. W Polsce stowarzyszenie pojawiło się w 2005 r., a pierwsza Rada powstała w 2006 r. w Krakowie. W końcu 2010 r. w Polsce było prawie półtora tysiąca Rycerzy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
21°C Niedziela
dzień
wiecej »